ALES Sonbahar Dönemi başvuruları başladı

2015 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonbahar Dönemi başvuruları başladı

22 Kasım 2015 tarihinde yapılacak ALES Sonbahar Dönemi başvuruları bugünden itibaren 14 Ekim’e kadar ÖSYM aracılığıyla alınacak. Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM`nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilecekler. ÖSYM’den alınan bilgiye göre, kılavuz dağıtımı yapılmayacağı belirtilirken, kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı ve sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerektiği ifade edildi.

ALES Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzunu indirmek için Tıklayın 

SONBAHAR DÖNEMİ SINAV TARİHİ: 22 Kasım 2015

SONBAHAR DÖNEMİ BAŞVURU TARİHLERİ: 1 - 14 Ekim 2015

SAATİ VE SÜRESİ: 09.30, 150 dakika

SINAV ÜCRETİ: 70,00 TL (Sınav ücretlerine %18 KDV dâhildir.)

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 3,00 TL

ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN ŞİFRE EDİNME ÜCRETİ: 5,00 TL

ÖSYM SINAV KOORDİNATÖRLÜKLERİNDEN FOTOĞRAF GÜNCELLEME ÜCRETİ: 10,00 TL

78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunlu. Türkiye`de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin de katılması gereken ALES`e yabancı uyruklular da girebilecek.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmadığı ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartının getirilebileceği belirtildi. 

Ayrıca, yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

 


 

Eklenme Tarihi: 12:08 01-10-2015