Hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler için başvurular başladı

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler için Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirme başvuruları 15-28 Eylül 2015 tarihleri arasında ÖSYM aracılığıyla yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) veya Yurtdışında Çalışanların Çocukları İçin Yükseköğretime Giriş Sınavı (YÇS) sonuçlarına göre merkezi yerleştirme (Özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programları hariç.) ile yerleştirildikleri, öğretim dili tamamen veya kısmen (en az %30) yabancı dil olan yükseköğretim programlarının zorunlu hazırlık sınıfına devam etmesine rağmen zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olduğu için ilişiği kesilen öğrencilerin, başvurmaları halinde Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarının birinci sınıflarına yerleştirilme başvuruları 15-28 Eylül 2015 tarihleri arasında ÖSYM aracılığıyla yapılacak.

ÖSYM’den yapılan duyuruda, adayların Başvuru Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru süresi içinde edinebilecekleri belirtildi.  Başvuru yapacak olan adayların Aday Başvuru Formunu kendi Üniversitelerine onaylatacakları ifade edilen açıklamada, adayların başvuru süresi içinde; onaylanmış Aday Başvuru Formu ile birlikte bir Başvuru Merkezine giderek elektronik olarak başvuru işlemini yapacakları, tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinin ise başvuru merkezi olarak görev yapacakları kaydedildi. ÖSYM’den şu açıklama yapıldı;

“Başvuru merkezleri, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır. İlgili Üniversite tarafından onaylanmayan formlar Başvuru Merkezleri tarafından kesinlikle işleme alınmayacaktır. Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecek, bilgiler doğru ise onay kodunu sisteme girerek işlemi tamamlayacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurular sisteme kaydedilmeyeceği için geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir. Başvuru Merkezleri, resmi iş günü ve resmi iş saatleri arasında başvuru alacaklardır. Aday Başvuru Formları, Başvuru Merkezlerine teslim edilecek ve Başvuru Merkezince ÖSYM’ye gönderilecektir. Başvuru merkezi aracılığıyla elektronik olarak yapılmayan başvurular işleme alınmayacaktır.”

Adayların, başvuru merkezine Başvuru Hizmeti Ücreti olarak 3,00 TL ödeyecekleri belirtilirken, başvuru işlemini yapan adayların yerleştirme ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacakları daha sonra program tercihlerini yapacakları ifade edildi. Başvuru işlemini yaptığı halde yerleştirme ücretini yatırmayan adayların başvurularının tamamlanmamış olacağından bu adaylara tercih sisteminin de açılmayacağı uyarısında bulunuldu.

ÖSYM’den yapılan açıklamanın devamı şu şekilde;

Başvuru işlemini yapan adaylar, 15,00 TL olan yerleştirme ücretini, 15-29 Eylül 2015 tarihleri arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ÖSYM adına yatıracaklardır. Banka ve ATM’lerden yerleştirme ücreti ödemesi yapılmamalıdır. Yerleştirme ücreti yatırma işlemi 29 Eylül 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Yerleştirme ücretini yatırmayan adayların başvuru bilgileri iptal edilecektir.

Tercih işlemleri, http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden aday tarafından bireysel olarak yapılacaktır. Tercihlerin ÖSYM’ye ulaştığından emin olunması için ekranda “Tercihleriniz ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” ifadesinin mutlaka görülmesi gerekmektedir. Başvuru Merkezlerinden veya posta, faks, elektronik posta vb. ile tercih bildiriminde bulunulmayacaktır. Tercih bildirimi, 29 Eylül 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Önceki yıllarda bu kapsamda tercih işlemi yapan adaylar tercih yapamayacaklardır.

Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi sona ermeden tercih bilgilerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden kontrol etmeli ve tercih bilgilerinin bir dökümünü edinerek yerleştirme işleminin diğer aşamalarında da gerekebileceğinden özenle saklamalıdır.

Kılavuzda, başvuru, tercih ve değerlendirme işlemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Başvuru yapacak adayların başvuru yapmadan önce kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

 


 

Eklenme Tarihi: 12:28 15-09-2015