2015 ÖSYS LYS sınavsız geçiş tercih sonuçları açıklandı mı? (21 Temmuz)

2015 üniversite yerleştirme tercih sonuçları açıklandı mı? 2015 ÖSYS yerleştirme tercih sonuçları bu hafta mı açıklanacak? Heyecanla 2015 üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasını bekleyen adaylar 2015 ÖSYS tercih sonuçlarını buradan öğrenebilir? LYS 2015 tercih sonuçları öğrenme sayfasına giriş için Tıklayın

ÖSYS 2015 LYS tercih sonuçları Tıkla öğren Hangi üniversiteye yerleştiğinizi öğrenmek için Tıklayın

Lisans Yerleştirme Sınavlarının (LYS) 9 gün sonra açıklanmasının ardından üniversiteli olmak için bir yıl boyunca ter döken adaylar ÖSYS tercihlerini 16 Temmuz’da tamamladı. Bir milyona yakın üniversite adayı şimdi merakla 2015 ÖSYS üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasını beklemeye başladı. 

2015 ÖSYS LYS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2015 sınavsız geçiş yerleştirme tercih sonuçları ne zaman belli olacak? 4 yıllık ve 2 yıllık üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? diye bekleyen binlerce aday için geri sayım başladı. ÖSYM, 2015 üniversite yerleştirme tercih sonuçlarını bu hafta açıklayacak. Her yıl olduğu gibi 2015 ÖSYS tercih işlemlerinin sona ermesinin ardından adaylar, merakla hangi üniversite ve programlara yerleştiklerini merak etmeye başladılar. Hangi üniversiteyi ve bölümü kazandığınızı merak ediyorsanız ÖSYM’nin 2015 ÖSYS ve LYS tercih yerleştirme sonuçlarını açıklamasını ve açıklandığı andan itibaren de buradan hangi üniversiteye yerleştiğinizi öğrenebilirsiniz. ÖSYM, 2015 LYS üniversite yerleştirme sonuçlarını açıklar açıklamaz adaylar buradan rahatlıkla 2015 ÖSYS yerleştirme tercih sonuçlarını öğrenebilecekler.

Unutmayın ÖSYM, adaylara tercih sonuç belgesi göndermeyecek. Üniversite adayları LYS, sınavsız geçiş yerleştirme tercih sonuçlarını TC kimlik numaraları ve ÖSYM aday şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden giriş yaparak kendileri öğrenecek ve isterlerse yazıcıdan 2015 ÖSYS tercih sonuç belgesinin çıktısını alabilecekler.

Üniversiteyi kazanan adaylar 3-7 Ağustos tarihleri arasında kayıt yaptıracak

Peki, 2015 ÖSYS tercih sonuçları açıklandığında kazanan adaylar ne yapacaklar? 2015 LYS YGS sınavsız geçişle üniversiteyi kazanan adaylar yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversitelere kayıtlarını 3-7 Ağustos tarihleri arasında yapacaklar. Bu tarihleri kaçırmamaya dikkat edin aksi taktirde kayıt hakkınızı kaybedebilirsiniz.  İlk defa geçen yıl başlatılan e-kayıt uygulaması bu yıl tüm devlet üniversiteleri için yapılacak. Üniversitelere e-kayıtlar ise 28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Peki, 2015 üniversite yerleştirme tercihlerinde herhangi bir üniversiteyi kazanamayan adaylar ne yapacaklar? 2015 ÖSYS yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından herhangi bir üniversite ve bölüme yerleşemeyen ve yine sınavsız geçişle de herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar moralini hiç bozmasın çünkü ÖSYM her yıl olduğu gibi bu yıl da ek yerleştirme ile üniversitelerin boş kalan kontenjanlarına öğrenci alacak. Bunun için adayların tek yapması gereken 2015 ÖSYS tercihlerinin açıklanmasının ardından ÖSYM’nin boş kontenjanları ilan etmesini beklemek ve ek yerleştirme duyurularını takip etmek yeterli olacak. 2015 ÖSYS ek yerleştirme tercihleri genelde eylül ayı içinde alınıyor.

Ek yerleştirme nasıl yapılacak?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2015-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dâhil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak.

Sınavsız geçiş dâhil merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak. Ek Yerleştirmede; Tablo 4`teki lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak.


 

Eklenme Tarihi: 11:17 21-07-2015