ALES başvuruları başladı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için ilkbahar dönemi başvuruları başladı. Başvurular 30 Mart`ta sona erecek.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)`den yapılan açıklamaya göre, ALES 8 Mayıs`da 81 il merkezi ile Lefkoşa`da ve Bişkek`te yapılacak. 17 Mart itibariyle başlayan ALES ilkbahar dönemi için başvurular 30 Mart`a kadar devam edecek.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanmak, Türkiye`de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenlerin ALES`e katılması gerekiyor. ALES`e yabancı uyruklular da girebiliyor...

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılacak. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların, sınava girmeleri gerekiyor. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmuyor.

Güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES`e girmiş olma koşulu aranmayacak. Ancak, güzel sanatlar fakülteleri ile konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilecek.

Adaylar, kılavuz ile aday başvuru formuna ÖSYM`nin http://www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilecek. Adayların, başvuru, sınav ve değerlendirmeyle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı kılavuzu dikkatle incelemesi gerekiyor.

Sabah


 

Eklenme Tarihi: 01:07 18-03-2016