ÖSYM'den YGS açıklaması

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası adaylar soru cevaplarını merakla beklerken soruların, telif ödeyen basın kuruluşlarından ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)`nin yayınlamasından önce sosyal medyada görülmesi herkesi şaşırttı. ÖSYM`den konuya ilişkin ilk cevap da yine sosyal medya (Twitter) üzerinden geldi.

Bilindiği üzre ÖSYM bir süredir soruların tamamını kamuoyuyla paylaşmıyordu. Bu yıl bir değişiklik yaparak, telif bedelleri karşılığında basın kuruluşlarına soruları paylaşma hakkı verdi. Bu paylaşımdan 1-2 gün sonra da kendi resmi web sitesinden soruları yayınlayacağını duyurdu. Ancak dün telifi ödeyen ve yayın hakkını alan basın kuruluşlarından önce sorular sosyal medyada görülmeye başlandı.

Bu konuyla ilgili, ÖSYM resmi twitter adresi üzerinden komuoyuna şöyle seslendi;

"Sosyal medyada paylaşılan PDF formatındaki sorular ile basın kuruşlarına verilen sorular aynı olup soru dizilimlerine kadar aynıdır. Sosyal medya üzerinden telif hakkı izni verilmeksizin bu soruları paylaşan hesaplar hakkında yasal işlem tesis edilecektir. Adaylarımızın bu türden YGS 2016`ya ilişkin bugün çıkmış ve çıkacak olan asılsız iddia ve ihbarlara itibar etmemelerini önemle rica ederiz."

Bu açıklamasının ardından ÖSYM, 2016-YGS Master Kitapçığı`nı 14 Mart (Bugün) internet sitesi üzerinden yayımlayacağını da duyurdu. Sitesinde yayınladığı duyuruda şunlar vardı;

"13 Mart 2016 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (2016-YGS) tüm sınav merkezlerinde sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. Bu yıl, geçen yıldan farklı olarak YGS soruları ve cevaplarını içeren Master Kitapçık, PDF formatında 14 Mart 2016 tarihinde yayımlanmak üzere bazı gazetelerle bugün saat 14.00’te paylaşılmıştır.  Ancak gazetelere verilen Master Kitapçığın, 13 Mart 2016 Pazar günü öğleden sonra telif haklarına aykırı bir şekilde internet üzerinden bazı adresler ile sosyal medyada da paylaşıldığı tespit edilmiştir. 2016-YGS soru ve cevaplarının yer aldığı Master Kitapçık, 14 Mart 2016 tarihinde ÖSYM internet sitesi üzerinden yayımlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla sunulur."

ÖSYM`nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar da sosyal medya üzerinden telif hakkı izni verilmeksizin soru paylaşan hesaplar tespit edildiği de yer aldı. ÖSYM bu konuya sessiz kalmayacağını ve gerekeni yapacağını şöyle ifade etti; "Sosyal medya üzerinden telif hakkı izni verilmeksizin soru paylaşan hesaplar hakkında yasal işlem tesis edilecektir."


 

Eklenme Tarihi: 18:37 13-03-2016