ÖSYM'de sınav güvenliği...

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)  2015 yıllında yapılan sınavlardan sonra,  kopya girişimlerini engellemek ve daha etkin bir kontrol sağlamak amacıyla dijital saate entegre kamera ve dedektör ile üst arama uygulaması yaygınlaştırdı.

Geçtiğimiz yıl Ocak-Haziran döneminde gerçekleştirilen sınavlarda saate entegre 129 bin 321 kamera ile bina ve salonlar kayıt altına alındı. Bina girişlerinde 22 bin 302 el dedektörü ile adayların üstü arandı.

Kamera kayıtları, ÖSYM`de oluşturulan komisyon tarafından incelendi ve sonuçları üst yönetime iletildi. Ayrıca, sınav evrakının taşınması için kullanılan nakil araçlarında, ÖSYM merkezden kontrol edilebilen elektromekanik kilit uygulamasına devam edildi.

ÖSYM tarafından adayların soru kitapçık türünü cevap kağıdına yanlış kodlamaları durumunda hak kaybı yaşanmaması için karekod uygulamasına geçildi. Adayın kodlamayı yanlış yapması durumunda karekod etiketi ile cevap kağıdı ve soru kitapçığı eşleştirmesi yapabilen bu sistem, sınavların değerlendirme sürecini de hızlandırdı. 

Aman dikkat

Adaylar yanlarında getirmemeleri gereken eşyalar konusunda uyarıldı. Buna rağmen, 2015 yılında adaylardan 50`sinin cep telefonu, 20`sinin anahtarlık, 60`ının cüzdan, 100`ünün takı, 500`ünün de saat nedeniyle sınavları iptal edildi.

ÖSYM bu konuda bilgilendirici bir animasyon film hazırlayıp, adayların ilgisine ve bilgisine sundu. İşte o fim;

https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=w7lB_IkpROs&app=desktop

 


 

Eklenme Tarihi: 01:17 01-03-2016