BİTKİSEL ÜRETİM


Programın Amacı
Bitkisel üretim programının amacı, besin olarak yararlanılan tarla ve bahçe bitkilerinin üretimi, verimlerinin artırılması ve ürünlerinin değerlendirilmesi alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bitkisel üretim programında matematik, biyoloji (özellikle botanik) kimya gibi temel fen derslerinden başka tarımsal ekoloji, meteoroloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri ıslahı, böcek ekolojisi, yem kültürünün ilkeleri, serin iklim tahılları gibi dersler okutulur ve uygulama yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Bitkisel üretim programında okumak isteyenlerin genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere özellikle botaniğe, ve kimyaya ilgili, konusunda inceleme ve araştırma merakı olan, açık havada çalışmaktan hoşlanan, bitki yetiştirmeye meraklı kişiler olmaları gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Bitkisel üretim programından mezun olanlara “Ziraat Mühendisi” diploması verilir. Bitkisel üretim alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan tarla, bahçe ve sera bitkilerinin verimliliklerinin artırılması ve ürünlerin değerlendirilmesi için araştırmalar yapar, bol verimli ve sağlıklı bitkisel ürün elde etmenin yolları konusunda üreticilere yardımcı olur.

Çalışma Alanları

Bitkisel üretim alanında yetişen ziraat mühendisleri bakanlıklara bağlı çiftliklerde, özel çiftliklerde ve laboratuarlarda çalışabilecekleri gibi kendi özel çiftliklerini de kurabilirler. Bitkisel üretim programı mezunları, bahçe bitkileri ve öğretmenlik mesleği alanında yeterli düzeyde eğitim görmeleri koşulu ile,

isterlerse meslek liselerine, süs bitkileri alanındaki dersleri okutmak üzere, öğretmen olarak atanabilirler.


 

Eklenme Tarihi: 00:36 19-05-2015