UÇAK GÖVDE BAKIM


Programın Amacı
Uçak gövde bakım programının amacı, uçaklardaki karoser ve aksamının yapımı, bakımı ve onarımı işlerini yürütecek ve uçağı uçuşa hazırlayacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Uçak gövde bakım programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda matematik ve fizik gibi temel bilim derslerinden başka uçak bilgisi, malzeme ve imal usulleri, uçak gövdesi,alet teorisi, uçak gövde sistemleri, kontrol sistemleri gibi meslekle ilgili dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Uçak gövde bakım programında eğitim görmek isteyen bir bireyin, başta fizik olmak üzere temel bilimlere ilgili ve bu konularda başarılı, mekanik ve göz el koordinasyonu yeteneği yüksek, dikkatli ve sorumlu bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uçak gövde bakım programını bitirenlere "Uçak Gövde Bakıcısı” unvanı verilir. Bu alanda eğitim görenler hava limanlarında, terminal binalarında, uçakların gövdeleri ile ilgili sistemlerin ve diğer teçhizatın kurulmasında, uçuşa hazır hale getirilmesinde, bakım ve onarım ile ilgili işlerde uğraşırlar.

Çalışma Alanları

Uçak gövde bakım mezunları Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı hava limanlarında ve terminallerde görev alabilirler. Bu elemanlar, edindikleri teknik bilgiyi benzer alanlarda değerlendirebilirler.


 

Eklenme Tarihi: 13:56 18-05-2015