UÇAK MOTOR BAKIM


Programın Amacı
Uçak motor bakım programının amacı, uçaklardaki motor ve aksamının yapımı, bakımı ve onarımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Uçak motor bakım programında öğretim süresi 4 yıldır. Programda matematik, fizik, gibi temel derslerin yanı sıra, uçak bilgisi, malzeme ve imal usulleri, uçak motoru, alet teorisi, uçak motor sistemleri, otomatik uçuş, kontrol sistemleri gibi meslekle ilgili dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Uçak motor bakım programında eğitim görmek isteyenlerin, başta fizik olmak üzere, temel bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, mekanik ve göz el koordinasyonu yeteneği yüksek, dikkatli ve sorumlu bir kimse olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Uçak motor bakım programını bitirenler “Uçak Motor Bakıcısı” olarak görev yaparlar. Bu alanda eğitim görenler hava limanlarının, terminal binalarının ve uçakların motor ile ilgili sistemlerin ve diğer teçhizatın kurulması, bakımı ve onarımı ile ilgili işleri yürütür.

Çalışma Alanları

Uçak motor bakım programı mezunları Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı hava limanlarında ve terminallerde görev alabilirler. Bu elemanlar, edindikleri teknik bilgiyi benzer alanlarda değerlendirebilirler.


 

Eklenme Tarihi: 13:54 18-05-2015