Şubat’ta öğretmen ataması olacak mı? Bakan’dan flaş açıklama

2016 Şubat ayında öğretmen ataması olacak mı? Atama bekleyen binlerce öğretmenin merak ettiği o soruya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’dan olumlu yanıt geldi. Avcı, “Şubat ayında gençlerimizi memnun edecek sayıda bir öğretmen ataması olacak.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, daha önceki yıllardan kalan öğretmen atama kadrolarından dolayı şubat ayında yapılması planlanan öğretmen atamalarının 10 binin üzerinde olacağını açıkladı. TVNet’te canlı yayın konuğu olan Bakan Avcı, şubat ayında atanması planlanan öğretmenlere mart-nisan-mayıs-haziran olmak üzere dört aylık bir eğitim vermek için çalışmalar yapıldığını belirterek özetle şunları söyledi:

Şubat ayında yeni bir öğretmen ataması olacak. Bu tür atamalarda kadro tahsisi kanunla yapılıyor. Bütçe kanununa tahsis yapıldıktan sonra ayrıca kullanım izni için Maliye Bakanlığı’nın onayı gerekiyor. 1 Kasım seçimlerinden sonra şubat ayında yine gençlerimizi memnun edecek sayıda bir atama yapmayı planlıyoruz.

Bu son atamadan sonra hangi branşta, hangi ilde ne kadar ihtiyacımız olduğunu değerlendireceğiz. Ama bu iş kanunla olduğu için, bütçe kanununda kadro konulması gerekiyor. Bize geçen yıl tahsis edilen 40 bin ve 37 bin kullanım izni verilen kadrolardan dolayı 10 binlik bir kadro var. Dolayısıyla 10 binin üzerinde kadrodan söz edebiliriz.

Kıdemli öğretmenlerle derse girecekler 

Bizim geçen sene şubat ayında atama yapmaktan çekinmemizin nedeni şuydu, 45 gün içinde göreve başlama şartı var, üstüne raporlar vs. kullanıldığında bir yarıyıl bitiyor. Biz bu sene şunu yapmayı öngörüyoruz, şubat ayında atama yaptıktan sonra öğretmenlerimizi hemen görev yerlerine göndermeyip, ya bulundukları yerde ya da atandıkları yerde mart ayından itibaren, mart-nisan-mayıs-haziran ayında o ildeki en kıdemli öğretmenlerle birlikte derse sokacağız. 

Yani genç öğretmenlerimizin kıdemli öğretmenlerin yanında, ‘sınıfta bir ders nasıl işlenir, öğrenci ile ilişki nasıl kurulur, bir dersin ön hazırlığı nasıl yapılır, sınav nasıl hazırlanır, öğrencinin hangi konuyu ne kadar öğrendiği nasıl denetlenir’ gibi deneyimleri bu dört ay boyunca kazanmalarını öngörüyoruz. 

Dolayısıyla şubat ayında atanacak öğretmenlerimizi böyle bir eğitimden geçirmek, yaz tatilinde de diğer öğretmenlerimize yaptığımız meslek içi eğitimlere onları da dahil etmek ve atandıkları yöreleri tanımalarını sağlayacak oryantasyon çalışmalarını yapmak, hatta o bölgelere atanan öğretmenlere, ana dili Kürtçe olan öğrencilerle hemen diyalog kurabilecek kadar temel bazı bilgileri vermek ve gittikleri yerlerde daha donanımlı olmaları için çalışmalar yapmayı düşünüyoruz.

İl içi özür grubu ataması 

Özellikle son üç yıldır eş durumu atamalarına çok öncelik verdik. Kimsenin eşinden, çocuğundan uzakta morali bozuk bir şekilde görev yapmasını istemiyoruz. Öğretmenlerimizin neredeyse hepsini aynı yerde buluşturduk. Tabii ki aynı yerde buluştursak bile bir aray gelmeyebiliyorlar. Örneğin Konya gibi illerde arada 150 kilometrelik mesafe olan ilçeler var. Bu noktada o bölgeyi iyi bilen, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimizi, ailelerimizi olabildiğince bir araya getirmeleri konusunda görevlendirdik, tüm tedbirleri almalarını istedik.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 17:44 07-10-2015