MEB’den “Bütçemi Yönetebiliyorum Projesi”

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türk Ekonomi Bankası iş birliğinde ‘’Bütçemi Yönetebiliyorum Projesi’’ başlatıyor. Proje kapsamında 5 milyon kişiye finansal okuryazarlık seminerleri verilecek. 

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türk Ekonomi Bankası iş birliğinde ‘’Bütçemi Yönetebiliyorum Projesi’’ başlıyor. 5 milyon kişiye finansal okuryazarlık seminerleri verilecek projenin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.  1 milyon 500 bin liralık bütçeli proje ile 5 milyon kişiye finansal okuryazarlık seminerleri verilecek.

Hedef kitlesi bütçe yönetimi konusunda sıkıntı yaşayan aileler olan proje kapsamında, Türkiye genelinde halk eğitimi merkezlerindeki yaklaşık bin öğretmen, finansal okuryazar eğitmeni olarak yetiştirilecek. Yetiştirilecek öğretmenler sayesinde 5 milyon kişinin eğitimi sağlanarak, her halk eğitimi merkezinde, kursiyerlere ve talep ettiklerinde halka finansal okuryazarlık ile ilgili danışmanlık verilebilecek.

İstanbul’un pilot bölge olarak seçildiği proje, sonraki adımında TEB iş birliğinde tüm ülke geneline yaygınlaştırılacak. Finansal okuryazarlık eğitimi çerçevesinde kursiyerlere içinde yaşadıkları dünyanın finansal kısmını yani ceplerindeki paranın değerini anlayabilmeleri, bütçelerini daha iyi yönetebilmeleri aynı zamanda daha bilinçli yatırımlar yapabilmeleri için gerekli bilgiler verilecek.

Bütçe yapma, gelir gider dengesini sağlama, tasarruf, yatırım yapma, borçlanma, finansal hak ve yükümlülüklerini bilme gibi temel kavramlar konularında verilecek seminerler birebir eğitimin yanında Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü uzaktan eğitim portalı e-ogrenme.gov.tr adresinden de yapılacak. Başarılı öğretmenlerin ödüllendirileceği projede, içerikler yurt içi ve yurt dışı incelemelerle zenginleştirilirken, finansal okuryazarlıkla ilgili araştırmalarla desteklenecek.

Projenin tanıtım toplantısı, Müsteşar Yardımcısı Hilmi Çolakoğlu, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Şaban Cengiz ve Türkiye Ekonomi Bankası yetkililerinin katılımıyla bugün gerçekleşecek.


 

Eklenme Tarihi: 10:43 02-10-2015