MEB'den dershane açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, basında çıkan "Danıştay, MEB`in dershane genelgesini iptal etti" başlıklı haberler üzerine açıklama yaptı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, `Danıştay dershane yasağını kaldırdı` ve benzeri başlıklı haberlere ilişkin "Savunma alınmaksızın yürütmenin durdurulması istemli davayla ilgili Danıştay dairesi bir ara karar vererek Bakanlığımızdan savunma istemiş, Hukuk Müşavirliğimiz de gerekli savunmayı hazırlayarak 01.09.2015 tarihinde mahkemeye sunmuştur. Savunmamıza karşı, davacının yanıt verdiği UYAP sisteminden anlaşılmış olup, ilgili dairenin bu yanıta ilişkin Bakanlığımızdan cevap istemesi süreci beklenmektedir. Davaya ilişkin başkaca hiçbir karar, tebligat ve açıklama söz konusu olmadığı halde gazete, televizyon ve internet sitelerinde, hiçbir resmî bilgi ve belgeye dayanmayan haberlere yer verildiği belirtildi.

Bakanlıktan şu açıklama yapıldı; 

"Bakanlığımız tarafından yayımlanmış olan 12/08/2015 tarih ve 2015/23 sayılı Genelge’nin Birinci Maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle bir dava açılmıştır. “Savunma alınmaksızın yürütmenin durdurulması istemli” bu davada, ilgili Danıştay dairesi bir ara karar vererek Bakanlığımızdan savunma istemiş, Hukuk Müşavirliğimiz de gerekli savunmayı hazırlayarak 01.09.2015 tarihinde mahkemeye sunmuştur. 

Savunmamıza karşı, davacının yanıt verdiği UYAP sisteminden anlaşılmış olup, ilgili dairenin bu yanıta ilişkin Bakanlığımızdan cevap istemesi süreci beklenmektedir. Davaya ilişkin başkaca hiçbir karar, tebligat ve açıklama söz konusu değildir. 

Hal böyle iken,  söz konusu Ajans ve onunla iltisaklı mahut gazete, televizyon ve internet sitelerinde, hiçbir resmî bilgi ve belgeye dayanmayan "haber"lere yer verilmektedir. 

Bu açıklamalar ışığında, HSYK ve Danıştay’ı,  haberler doğru ise ilgili bakanlığın cevabı alınmadan ve bilgilendirilmeden PDY yayın organlarına ulaştıranlar hakkında;  haberler yanlış ise mahkeme iradesi üzerinde psikolojik baskı kurmaya yeltenen medya organları hakkında yasal işlem başlatması için göreve davet ediyoruz. 

Söz konusu dava ile ilgili olarak  Bakanlığımıza iletilmiş  hiçbir karar ya da tebligat olmadığını bir kere daha vurgulayarak, velilerimizin, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin bu tür asparagas haberlere itibar etmemelerini rica ederiz."


 

Eklenme Tarihi: 15:07 19-09-2015