ÖĞRETMENLERİN ÖZÜR GRUBU ATAMALARINDA 3 YIL ŞARTI KALDIRILDI

Öğretmenlerin özür grubu tayinleriyle ilgili başvurular bugün başladı. 3 yıl şartının 1 yıla indirildiği özür grubu atama başvuruları 17 Ağustos’ta sona erecek.

Öğretmenlerin 2015 yılı yaz dönemi aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme başvuruları 11-17 Ağustos 2015 tarihleri arasında alınacak. Atamalar için 20-26 Ağustos 2015 tarihleri arasında tercihte bulunulacak, atamalar ise 28 Ağustos 2015 tarihinde gerçekleştirilecek. Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü; hizmet süresinin hesabında ise 30 Eylül 2015 tarihi esas alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin 2015 yılı yaz tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirme başvurularını bugünden itibaren 17 Ağustos 2015 tarihine kadar alacak. Daha önce 3 yıl şartı olan özür gurubu atama başvurusu 1 yıla indirildi. Kılavuzda “Devlet memurluğu ve öğretmenlikte veya sadece birinde adaylıkları kaldırılmamış olanlardan atandıkları yerde 30 Eylül 2015 tarihi itibarıyla bir yıllık çalışma süresini doldurmuş durumda olanlar, aile birliği mazeretine bağlı olarak başvuruda bulunabilecek.” İfadesi yer aldı.  

Başvurular nasıl ve neye göre yapılacak?

-Öğretmenlerin hizmet puanının hesabında başvuruların son günü; hizmet süresinin hesabında ise 30 Eylül 2015 tarihi esas alınacak.

-Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımladığı kılavuza göre, başvurular mazeretleri sebebiyle görev yerlerinden ayrılacak öğretmenlerin yerine atama yapılabilmesi bakımından, yer değiştirme takviminde belirtilen tarihler arasında iki aşamalı olarak alınacak;

-Birinci aşamada, öğretmenler Elektronik Başvuru Formunu doldurarak mazeret durumuna göre atanmak istedikleri il ve ilçeyi seçerek başvuru formunu onaylatacak.

-İkinci aşamada, öğretmenlerin atanmak istedikleri il ve ilçede alanlar itibarıyla öğretmen norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumları ile öğretmenlerin yer değiştirmesi sebebiyle boşalması muhtemel eğitim kurumlarının listesi http://ikgm.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacak.

-Birinci aşamada başvurusu onaylanan öğretmenler, atanmak istedikleri eğitim kurumu kodlarını, tercih önceliklerini dikkate alarak işaretleyecek.

-Tercih aşamasında “boşalması muhtemel eğitim kurumu” olarak ilan edilen, ancak atamalar sonucunda bunlardan norm kadrosu boşalmayan eğitim kurumlarını tercih eden öğretmenlerin bu tercihleri değerlendirmeye alınmayacak.

40 tercih hakkı

Öğretmenler, özürlerinin bulunduğu ildeki eğitim kurumları arasından en çok 40 tercihte bulunabilecek. Bu kapsamda başvuracak öğretmenler, tercihleri dışında 41’inci seçenek olarak il genelinde boş kalan eğitim kurumlarından birine kura ile atanmak isteyip istemediklerini ayrıca belirtebilecek. Kılavuzda yer alan bilgiye göre 41. Tercih hakkını kullanabilmek için 40 tercihin tamamını yapmış olmak gerekiyor. Bu kapsamda 40’tan az tercih yapanlar ile tercih dışı atanmak istemeyen öğretmenlerin sadece tercihleri dikkate alınacak. Hizmet puanı yetersizliği sebebiyle yer değiştirmeleri yapılamayan öğretmenler, istemeleri hâlinde aylıksız izin kullanabilecek.

YER DEĞİŞTİRME TAKVİMİ

Birinci Aşama Başvuruların Kabul Edilmesi ve Onay Süreci: 11-17 AĞUSTOS 2015

İkinci Aşama Tercihlerin Yapılması ve Onay Süreci: 20-26 AĞUSTOS 2015

Atamalar: 28 AĞUSTOS 2015

Tebligat ve İlişik Kesme İşlemleri: 31 AĞUSTOS 2015’ten itibaren

Özür durumuna bağlı yer değiştirmeler 4 başlık altında alınacak

Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirmeler

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler

Can güvenliği mazeretine bağlı yer değiştirmeler

Diğer nedenlere bağlı yer değiştirmeler

Özür grubu yer değiştirme başvuru kılavuzu için Tıklayın


 

Eklenme Tarihi: 14:03 11-08-2015