ADAY ÖĞRETMENLERİN ASLİ ÖĞRETMENLİĞE GEÇİŞ SINAVI BAŞVURU TARİHLERİ 

Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçiş başvuruları ne zaman? Asli öğretmenliğe kimler başvuru yapabilir? Asli öğretmenliğe geçiş başvuru kılavuzu yayımlandı.

Aday öğretmenler için düzenlenen Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı başvuruları 24 Ağustos-11 Eylül 2015 tarihleri arasında alınacak.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı Başvuru Kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlandı. Milli Eğitim Bakanlığı, 17 Nisan 2015`te Resmi Gazete`de yayımlanan " Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği" hükümleri gereğince bu yıl ilk kez, performans değerlendirmesi sonucu başarılı olan aday öğretmenlere yazılı sınav yapacak. Bakanlığının internet sitesinde yer alan kılavuza göre, performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler, bir yıl fiilen çalışma şartını yerine getirmeleri halinde sınava girebilecek. Sınava, 2014 Eylül ayında atanan öğretmen adayları başvuracak.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 11 Ekim 2015 tarihinde 81 ilde yapılacak. Yazılı sınava başvurular 24 Ağustos-11 Eylül 2015 tarihleri arasında alınacak. Bakanlığın http://www.meb.gov.tr  internet adresinde yayımlanan Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı Başvuru Kılavuzu’na göre asli öğretmenliğe Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğince performans değerlendirmesi sonucunda başarılı olan aday öğretmenler, bir yıl fiilen çalışma şartını yerine getirmeleri halinde sınava girebilecek.

Sınava girecek adaylar sınav ücreti olarak 50 TL’yi MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankasından herhangi birine, 24 Ağustos 2015 – 11 Eylül 2015 tarihleri arasında yatıracaklar.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavında; adaylara toplam 100 adet çoktan seçmeli (4 seçenekli) soru sorulacak. Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı 11 Ekim 2015 Pazar günü saat 10.00’da başlayıp, tek oturum olarak yapılacak. Adaylara 100 soruyu yanıtlamaları için 120 dakika süre verilecek. Soruların, yüzde 20`si 657 ve 4483 sayılı kanunlardan, yüzde 30`u bakanlık teşkilatı, görevleri ve mevzuatından ve yüzde 50`si de öğretmenlik uygulamalarından oluşacak. Sonuçlar, 2 Kasım`da bakanlığın internet sitesinde ilan edilecek.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın

 


 

Eklenme Tarihi: 11:48 11-08-2015