SEKTÖR TEMSİLCİLERİ AYM’NİN GEREKÇELİ DERSHANE KARARINI DEĞERLENDİRDİ

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dershanelerin dönüşümüne ilişkin kanunun iptaline yönelik gerekçeli kararının yayımlanmasının ardından sektör temsilcileri Eğitimveeğitim’e değerlendirmelerde bulundu.

Özel okul ve deshane temsilcileri Eğitimveeğitim`e Anayasa Mahkemesinin gerekçeli dershane kararını değerlendirdi.

Temel liselere devam

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği ve Final Eğitim Kurumları Başkanı İbrahim Taşel, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının ardından Eğitimveeğitim’e yaptığı açıklamada, temel liselere kayıt yaptıran öğrenciler için tereddüt oluşturacak herhangi bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, temel liseler ile dönüşüm okullarının yollarına devam edeceğini söyledi. Dershane ve etüt eğitim merkezleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilerleyen günlerde bir yol haritası belirleyeceğini ifade eden Taşel, dershaneler ve etüt eğitim merkezlerine yönelik alınacak kararın Bakanlıkla birlikte sektör temsilcilerinin de katılacağı toplantı sonrası netleşeceğini aktardı. Taşel’in yaptığı açıklama şöyle;

"Dershanelerin dönüşüm sürecinde önemli olan eğitim sistemimizin ve bu doğrultuda, öğrenci, veli, öğretmen ve eğitim kurumlarımızın zarar görmeden çıkmasını sağlamaktır. AYM’nin kararı şunu gösteriyor ki öğrencilerin bir takım derslerden takviye alma ihtiyaçları vardır ve bu ihtiyaç sürmektedir. Biz de sektör olarak bu konuda hangi adımların atılması gerektiğini Bakanlıktan bekliyoruz. Çünkü biz Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kuruluşlarız. Kendi adımıza bir şey yapmaktan ziyade Bakanlığın belirleyeceği adımlara göre hareket etmeyi daha doğru buluyoruz. Bakanlık gerekçeli kararın ardından önümüzdeki günlerde bir yol haritası oluşturacaktır. Biz de TÖDER olarak üyelerimizle birlikte bu yol haritasına göre hareket edeceğiz. Ancak çok net olan şey dönüşüm okullarının (Temel Liseler) bu karardan etkilenmeyeceğidir. Temel liselere kayıt yaptıran ve kayıt yaptıracak olan öğrencilerin endişe edeceği bir durum söz konusu değildir. Dershaneler, etüt eğitim merkezleri ve kurslarla ilgili son kararı Milli Eğitim Bakanlığı verecektir. Bakanlığın dershanelere yönelik doğru bir karar vereceğini bekliyoruz. MEB dershanelere devam kararı alsa bile biz dönüşüm okullarına devam edeceğiz." 

Temel liseler hem okul hem dershane olsun 

ÖZ-DE-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Köprülü, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını yayımlamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesi için acil bir şekilde karar alması gerektiğini belirtti. Köprülü, sektör temsilcileri olarak Bakanlığın yol haritasını beklediklerini söyledi. Köprülü Eğitimveeğitim`e yaptığı açıklamada, “Temel liselere okul saatleri haricinde dışardaki öğrenciler için de kurs açma izni tanınırsa mağduriyetlerin bir kısmı en azından azaltılmış olur. Biz bu talebimizi Bakanlığa ileteceğiz.” dedi.

Köprülü şu açıklamayı yaptı;

“Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını yayımlamasının ardından sektör temsilcileri olarak biz de Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı açıklamaları bekliyoruz. Ortada bir mağduriyet söz konusu çünkü yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına çok az bir zaman kaldı. Bu süre içerisinde temel liseye dönüşen var, henüz daha iznini almamış olan var, masraf eden var dolayısıyla bir sıkıntının olduğu bir gerçek. Bu sıkıntıların daha da artmaması için bir an önce acil bir kararın alınması gerekiyor. Temel liselere okul saatleri haricinde dışardaki öğrenciler için de kurs açma izni tanırsa mağduriyetlerin bir kısmı en azından azaltılmış olur. Biz bu talebimizi Bakanlığa ileteceğiz.”

AYM`nin kararı temel liseleri etkilemez

Uğur Eğitim Kurumları Genel Müdürü Lokman Durak, dönüşüme uğrayan okulların aynen devam edeceğini belirterek, Anayasa Mahkemesi’nin dönüşen okullara yönelik bir karar almadığını söyledi. Durak, öğrenci ve velilerin yasal olan şu an ne varsa o okullara devam etmesinin önemli olduğunu, dershane adı altında faaliyet gösteren etüt merkezi, büro, ofis gibi kurumlara itimat edilmemesi gerektiğini ifade ederek, bu kurumların geleceğine dair henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Durak şu açıklamayı yaptı;

“Dershanecilik faaliyetinin engellenemeyeceğine dair karar çok açık. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın alacağı karar sektör için önem teşkil ediyor. Bu doğrultuda biz Bakanlığa bağlı kurumlar olduğumuz için Milli Eğitim Bakanlığının alacağı kararı uygulamak zorundayız.”


 

Eklenme Tarihi: 13:28 24-07-2015