DERSHANE KARARI HAFTAYA KALDI İŞTE NEDENİ?

Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne açılan davanın karar duruşması 13 Temmuz Pazartesi gününe ertelendi.

1 Eylül 2015’e kadar dershanelerin kapatılmasını öngören torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi`ne (AYM) açılan davanın karar duruşması 13 Temmuz Pazartesi günü saat 9.30`a ertelendi.AYM, daha önce kararın verileceği tarihi 9 Temmuz Perşembe günü olarak açıklamıştı. Zaman Gazetesi’nin haberine göre, Yüksek mahkeme üyelerinden Engin Yıldırım`ın annesi vefat ettiğinden dolayı AYM`nin böyle bir karar aldığı bildirildi. AYM, dün gerçekleştirilen duruşmada sektör temsilcilerinden görüş almıştı. Yüksek Mahkeme, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile bakanlık bürokratlarını ve dershane temsilcilerini dinledi. Alınan bilgilere göre Avcı’nın, dershane temsilcilerinin sorularını cevaplamakta zorlandığı belirtildi. “Bir milyon civarında mezun öğrencinin hepsine nasıl halk eğitim merkezlerinde kurs vereceksiniz?” sorusuna cevap veremediği iddia edilen Avcı’nın, “Biz Dershaneleri mağdur etmek istemiyoruz. Onları sisteme entegre etmek istiyoruz. Dershaneleri sevdiğimiz için dönüştürüyoruz.” cevabını verdiği bildirildi.

AYM raportörü ne istedi?

Dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan mahkeme raportörünün ise düzenlemenin iptali isteminin tümden reddedilmesini istediği öğrenildi. Raportörün ret istemesinin gerekçesinde ise ilginç bir benzetme yaptığı belirtildi. Kumarhanelerin de 1996 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldığını anımsatan raportör, o dönem de ‘özel teşebbüse müdahale’ tartışmalarının yaşandığını kaydetti. Tüm tartışmalara rağmen kumarhanelerin kapatıldığına ve bir sorun yaşanmadığına işaret eden raportör, dershanelerin kapatılmasının da Anayasa’da güvence altına alınan “özel teşebbüs hakkı”na aykırı olmadığını savundu.

Yasa ne getirmişti?

Söz konusu yasa ile dershanelerin en geç 1 Eylül 2015’te kapanması öngörülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak dönüşüm programına katılan dershaneler, yoluna özel okul ya da etüt merkezi olarak devam edecek. Ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğinde kurs ve dershane açılamayacağı, etüt merkezlerine yalnızca 12 yaşın altında öğrenci alınabileceği hükme bağlandı. Yasa ile 1 Ocak 2014 itibarıyla 6 yıldır sigortalı olarak çalışan, emekli maaşı ya da malullük aylığı almayan dershane öğretmenlerinin de KPSS aranmaksızın sözlü sınavla bakanlık kadrolarına alınması kararlaştırılmıştı. AYM’nin iptal kararı vermesi durumunda tüm bu düzenlemelerde başa dönülmüş olacak ve dershaneler kapanmayacak.


 

Eklenme Tarihi: 09:46 09-07-2015