"İnşallah çok iyi bir müfredat ortaya çıkacak.”

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Bosna Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç’in katılımıyla Türkiye ile Bosna Hersek arasında eğitim alanında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol imza töreninden sonra çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, yabancı üniversitelerin Türkiye’de kampus açabilmesi ve müfredat çalışmalarıyla ilgili soruları da cevapladı.

MEB Başöğretmen Salonunda gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Bu protokol; her iki ülkenin eğitim alanında öğrenci değişimi, öğretmen değişimi, tecrübe paylaşımı ve müfredatın gözden geçirilerek uyumlu hale getirilmesi dahil olmak üzere, öğrencilere karşılıklı burs verilmesi, resmi dillerin öğretilmesi gibi konularını kapsıyor.” dedi. 

“Yabancı üniversitelerin Türkiye’de kampus açabilmesi anayasa değişikliği gerektiriyor”

Protokol imza töreninden sonra çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Yılmaz, yabancı üniversitelerin Türkiye’de kampus açabilmesine ilişkin soru üzerine, “Bizim 65. Hükümet Programı’nda Türkiye’de özel üniversitelerin kurulması yer alıyor. Ancak özel üniversitelerin kurulabilmesi için anayasanın değişmesi gerekir. Şu an yeni bir anayasa değişikliğine gidiyoruz. Bu anayasa değişikliği geçtikten sonra, oluşan mutabakatla birlikte bu milletin ihtiyacı olan yasalar Meclis gündemine gelecektir. Dolayısıyla, özel üniversitelerin kurulması da anayasa değişikliğini gerektiren bir konudur. İnşallah o da meclis gündemine gelecektir, anayasa değişikliği yapmadan bir özel üniversitenin kurulması mümkün değildir. Türkiye cazibe olursa, ‘Balın olsun taliplisi Bağdat’tan gelir.’ Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirmek lazım, Türkiye’yi barış yurdu kılmaz lazım, Türkiye’yi kalkındırmak lazım, birlik beraberliği sağlamak lazım. Türkiye’yi istikrar adası kılmak lazım, Türkiye istikrar adası olursa, bunları sağlarsak o zaman Oxford Üniversitesi de gelir Harvard Üniversitesi de gelir.” değerlendirmesine bulundu.

“Her kesimin memnun olacağı bir müfredat ortaya çıkacak”

Bakan Yılmaz müfredat çalışmaları ile ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi: “Müfredat çalışmaları devam ediyor, her gruptan her kişiden görüş geliyor, şu ana kadar 150 binin üzerinde görüş ve öneri geldi. Bunların her biri bizim yolumuzu aydınlatacaktır. Bu, mevcut müfredat taslağımızı daha da iyileştirecektir. İnşallah Şubat ayının sonuna kadar halkımızın tüm kesimlerinin memnun olacağı, ‘iyi bir müfredata sahip olduk; emeği geçenlere teşekkür ederiz.’ diyebilecekleri bir çalışmayı milletimizin önüne koyacağız, çoğu gitti azı kaldı. Din kültürü dersi müfredatı üzerinde de çalıyoruz, tamamlandığında en kısa süre içinde sunacağız. Her bir kardeşim kendi inancıyla ilgili bu müfredatta yer almasını istediği konuları bize iletiyor, biz de bunların hepsini dikkate alıyoruz. İnşallah halkımızın taleplerini müfredata yansıtacağız. İnşallah çok iyi bir müfredat ortaya çıkacaktır.”


 

Eklenme Tarihi: 13:25 03-02-2017
MEB Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Özel Üniversite Müfredat