Ders saatleri azalıyor mu? Telafi dersler ara tatilde gündemde mi?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yımaz yeni müfredata ilişkin ana başlıkları ve hedefleri düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Bu açıklamalar sırasında "Ders saatleri", "Telafiler", "Hazırlık sınıfı", "Okul öncesi eğitim" ve "Öğretmen atamaları" gibi çok merak edilen diğer başlıklara da değindi.

Bakan İsmet Yılmaz’ın toplantı sırasındaki diğer önemli başlıklara ilişkin açıklamaları şöyle oldu;

Ders saatleri azaltılmayacak

"Ders sayılarıyla ilgili arkadaşlarımızın çalışmaları var ancak nihai olarak belirlemedik. Ders saatleriyle de ilgili olarak her öğretmen veya alan kendi ders saatinin arttırılmasını istiyor. Bu aynı alandaki öğretmen sayısının da artırılmasıyla yakından bağlantılı. Optimum noktasını bulmaya çalışıyoruz. OECD ortalamalarına baktığımızda Türkiye’nin aldığı ders saati diğerlerinden daha az. Dolayısıyla ders saati azaltılması söz konusu değil, sonuç olarak içeriğinin hafifletilmesi ve azaltılması daha doğru diye düşünüyorum." 

Tatilde telafi yok

"Ara tatil geliyor. Öğrencilere bu ara tatilde de ödev verilmemesini istiyoruz. Kendisini zenginleştirecek biçimde kitap okuma, sinemaya gitme, kültürel mekanları gezme gibi etkinlikler yapabilsin öğrencimiz istiyoruz. Gördüğü gezdiği yerleri her bir öğrencinin okullar açıldıktan sonra arkadaşlarına anlatmalarının daha doğru olacağını söyledik."

Gazeticilerden gelen bir soru üzerine tüm Türkiye`de kar nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilen günlerin telafisi konusunda Bakan Yılmaz şunu söyledi "Ara tailde telafi vs. yok. Tatil tatildir. Gerekirse buna ikinci dönem bakacağız."

Hazırlık sınıfı ve zorunlu okul öncesi çalışmaları devam ediyor

"1, 5 ve 9’ncu sınıflar için yapıyoruz şimdi bu değişiklikleri. Önümüzdeki yıl da 2, 6 ve 10’ncu sınıflar için değişiklikleri yapacağız. 5’inci sınıfların hazırlık olmasına ilişkin düzenleme ve okul öncesinin zorunlu olmasına yönelik çalışmalarımızsa aynen devam ediyor."

Öğretmen Atamaları

Bu basın açıklaması sırasında bir yorum alabilmek umuduyla öğretmen adaylarının merakla beklediği bir konu da öğretmen atamalarıydı. Sosyal medyada bu konuda pek çok paylaşım umut ve heyecan içeriyordu. Bakan Yılmaz 2017 yılı Şubat ayı öğretmen ataması konusunda gazetecilerden gelen bir soruyu şöyle cevapladı; "Öğretmen atamalarıyla ilgili sorulara MEB’in tek başına cevap vermesi mümkün değildir. Çalışma ve Maliye Bakanlıklarıyla ortak yürütülen bir çalışmadır bu. Toplam 60 bin kadro var. Görüşmelerden sonra bu 60 bin kişilik memur alımının dağılımı belirlenecek. Bunun kaçı Milli Eğitim Bakanlığına verilecek, kaçı polis, kaçı sağlıkçı vs. olacak henüz belli değil, biraz daha sabır. Bekliyoruz."

 


 

Eklenme Tarihi: 12:37 13-01-2017
Ders saatleri Telafiler Hazırlık sınıfı Okul öncesi eğitim Öğretmen atamaları