Geçici koruma statüsündeki Suriyelilere yönelik eğitici eğitimi

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliğiyle Türkiye’deki geçici koruma statüsündeki Suriyeli çocuklara, ailelere ve öğretmenlere yapılacak rehberlik hizmetlerinin etkisini artırmak amacıyla eğitici eğitimi yapıldı.

Nevşehir’de düzenlenen ve beş gün süren eğitici eğitiminde 160 rehberlik öğretmenine, geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin kültürleri hakkında bilgi sahibi olma, savaş sonrasında yaşanan güçlüklerin üstesinden gelebilme ve toplumumuza uyum sağlamalarına destek olma gibi konularda beceri eğitimi verildi. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin yaşadıkları zorlu olaylarla baş edebilme yöntemleri ve yeni yaşamlarına uyum sağlamaları konularında farklı bilim alanlarının desteğiyle yapılan eğitimde, farklı kültürden gelen bireylerin ortak kültüre katkı sağlayacağı ve bu durumun toplumumuzu zenginleştireceği değerlendirilmesi yapıldı.

 Söz konusu eğitici eğitiminde bütün öğrencilerin, eşit eğitim hakkına sahip olduğu ve farklı kültürlerin bu haktan faydalanmaları konusunda hiçbir ayrımın gözetilmediği vurgulandı. Hazırlanan eğitim programı kapsamında eğitim alan rehberlik öğretmenlerin illerinde Suriyelilere yapılacak çalışmalarda yol gösterici olmaları ve aldıkları eğitim içeriğini diğer rehberlik öğretmenleriyle paylaşmaları amaçlanıyor. Söz konusu eğitim programının Türkiye geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.


 

Eklenme Tarihi: 12:36 05-01-2017