Öğretmen niteliğini arttırmak için YÖK yeni kararlar aldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı bir açıklamayla eğitim fakültelerine girişte başarı sıralamasının 240 bin olarak belirlendiğini ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci alan öğretmenlik programlarının, aynı içerikteki Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puan türlerine çevrildiğini duyurdu.

Saraç yaptığı açıklamada "Eğitim fakülteleriyle ilgili iki önemli karar aldık aslında. Bir başarı sıralaması ama bir başka karar daha aldık. O da şu, eğitim fakültelerine baktığımızda öğretmen yetiştiren bu programlar bir birinci aşamadaki bir de ikinci aşamadaki sınavla öğrenci alıyor. Beden eğitimi, spor öğretmenliği, kimya öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği gibi bütün Avrupa`da öğretimin en iyi olduğu üniversitelerde el üstünde tutulan bir program, özel eğitim öğretmenliği gibi programlar birinci aşamayla öğrenci alıyorlar. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok önemli, radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS`deki test içeriklerini dikkate alacağız. Matematik ağırlıklıysa ikinci aşmada matematik ağırlıklıya çevirdik. Bütün bu LYS`den, ikinci aşamadan öğrenci kabul edecek programlar için de bir başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak." dedi.

Öğrenciler açısından süreç nasıl değişecek?

Sürecin başından bugüne kadar sözü edilen programları hedef alarak çalışan adaylar açısından YGS ile öğrenci alan öğretmenlik programlarının, aynı içerikteki LYS puan türlerine çevrilmesi çok önemli olabilir. Ancak LYS`lere henüz daha 6 ay gibi bir sürenin olduğunu göz önüne alırsak adayların bu yeni karar uyarınca çalışma planlarını revize etmeleri ve hedeflerine ulaşmaları da mümkün. Bu anlamda rehber öğretmenlere de büyük görevler düşüyor...

Genel sıralamalarda birtakım oynamalar olabilir

YÖK`ün yeni düzenlemesine göre, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği programı YGS-1 puan türünden MF-1 puan türüne, beden eğitimi ve spor öğretmenliği programı, YGS-6`dan TM-2`ye, kimya öğretmenliği programı, YGS-2`den MF-3`e, okul öncesi öğretmenliği programı, YGS-5`ten TS-1`e, özel eğitim öğretmenliği programı da YGS-4`ten TS-1 puan türüne dönüştürüldü. 

Sınavı YGS’den LYS’ye taşınan öğretmenliklerin yaklaşık kontenjanları şöyle; Bilgisayar Öğretmenliği 3100, Kimya Öğretmenliği 250, Okul Öncesi Öğretmenliği 6100, Özel Eğitim Öğretmenliği 2300. Uzmanlar toplam kontenjan sayısının az gözükmesiyle beraber, bu kontenjanların transfer olacakları puan türlerindeki dengeleri de değiştireceğinin unutulmamasını önemle vurguluyor.

Her puan türüne aynı baraj getirilmesi adil mi?

Eğitimci, Rehberlik Uzmanı Mehmet Arslan`a alınan baraj kararıyla ilgili görüşlerini sorduk. Sayın Arslan şunları söyledi; "Eğitim fakültelerine girişte baraj uygulamasına geçilmesini olumlu hatta geç alınmış ancak eksik bir karar olarak görüyorum. Neden mi? MF, TM ve TS puan türlerinde 240 bin barajı farklı farklı olmalı bence. TS`den 450-500 bin aday sınava girerken, TM`den sınava giren aday sayısı 750-800 bin. Puan türlerindeki aday sayılarının farklılığını göz önüne alarak her iki puan türündeki öğretmenliklerde barajın aynı olmasını çok sağlıklı bulmuyorum. Bu oran TS ve TM puan türleri için çok daha yukarılarda olmalı. Bu şekilde uygulanacak bir modelin çok daha adil ve sağlıklı olacağını düşünüyorum."

YÖK Atlas da güncellenecek

Yapılan son değişikliklerin sayılarla olan yorumu ve değerlendirmesi yine en kolay biçimde YÖK Atlas üzerinden yapılabilecek. Eğitim ve Eğitim Editörlerinin YÖK Atlas yetkililerinden aldığı bilgiye göre, bu açıklama doğrultusunda puan türlerine ilişkin güncelleme iki hafta içinde yapılacak.


 

Eklenme Tarihi: 12:52 22-12-2016
YÖK Eğitim Fakültesi Öğretmen Baraj YGS LYS Puan Türü