İstanbul ve İzmir'de 50 Bin Çocuk Geri Gönüşüm Eğitimi Alacak

 

Tetra Pak’ın Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde ve Istanbul Üniversitesi işbirliği ile yürüttüğü, ilkokul öğrencilerini çevre ve geri dönüşüm konusunda bilinçlendirme projesi “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” 2016-2017 eğitim dönemi eğitimleri İstanbul ve İzmir’de başladı. Eğitim kapsamında 2016 – 2017 öğrenim döneminde 50 bin öğrenciye daha çevre ve geri dönüşüm eğitimi verilecek.

 

Tetra Pak’ın 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı Küçük Şeyler Doğayı Yeniler projesi ile bugüne kadar bir milyonu aşkın öğrenciye ulaştı.2016-2017 eğitim döneminde yeniden başlayan proje kapsamında İzmir ve İstanbul’da 50 bin ilköğretim öğrencisine geri dönüşüm eğitimi verilecek. 

 

Tetra Pak tarafından uygulamalı eğitimlerle çevre bilincini artırmak ve geri dönüşümü yaygınlaştırmak üzere uygulamaya geçirilmesi amaçlanan proje kapsamında, bugüne kadar toplam 1 milyon 200 bin öğrenciye ulaşıldı. Eğitimin yeni dönemde 50 bin öğrenciye ulaşması hedefleniyor.

 

Eğitimlerde ilköğretim öğrencilerine doğal kaynakların tasarruflu kullanımının önemi anlatılırken, yenilenebilir kaynakların önemine de vurgu yapılıyor. Öğrenciler, çevreye ve geri dönüşümle ilgili konuları, konusunda uzman öğretmenlerinin anlatımıyla dinlerken proje için yaratılan iki sevimli arı karakteri Kâşif ve Yaprak onlara eşlik ediyor. Geri dönüşüm temalı animasyon filmlerinin ardından, öğrenciler okullarda kurulan 3 istasyondan oluşan geri dönüşüm setleri ile geri dönüşüm işlemini uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buluyorlar.

 

“Küçük Şeyler Doğayı Yeniler” Hakkında

Tetra Pak’ın 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve 2014 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi`nin bilimsel onayıyla devam eden proje, geleceğin yetişkinleri olacak çocuklara, atıkların ülke ekonomisine geri kazandırılması için doğru değerlendirilmesi gerekliliğinin aktarılmasını amaçlıyor. Uzman eğitmenler eşliğinde ilkokul 2.,3.,4. sınıf, ortaokul 5. sınıf öğrencilerine, neden ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri gerektiği anlatılıyor. İçecek kartonu ambalajının kâğıda nasıl geri dönüştürüldüğü çocukların da katıldığı geri dönüşüm seti uygulamasında uygulamalı olarak gösteriliyor. Eğitimlerdeki ana içerikler; doğal kaynakların verimli kullanımı, yenilenebilen ve yenilenemeyen kaynaklar, ambalaj atıklarının ayrı biriktirilmesi, içecek kartonlarıyla geri dönüşüm deneyimi olarak sıralanabilir. Eğitimin ‘geri dönüşüm deneyimi’ bölümünde ise öğrenciler, geri dönüşümün tüm adımlarını canlı olarak görebiliyorlar.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 14:07 02-11-2016
İstanbul İzmir eğitim Geri dönüşüm