Bakan İsmet Yılmaz’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

"Cumhuriyetimizin 93. yılını idrak ediyor olmaktan büyük bir mutluluk duyuyor ve kuruluşunun 93’üncü yıldönümünde yüce milletimizin bu büyük bayramını yürekten kutluyorum. 

Bugün, Türk milleti olarak istiklal ve istikbal yolunda verdiğimiz büyük Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlandığı, millet egemenliğiyle taçlandığı kutlu bir gündür. 

Büyük bir gururla kutladığımız Cumhuriyetimiz 93 yıllık tarihiyle bizlere; Türk milletinin tarih sahnesinde yeniden dirilişini ve bu topraklar üzerinde söylenecek sözlerinin bitmediğini göstermiştir. Zira bu topraklar üzerinde söz söyleme hakkı, 600 yıl dünyaya hükmetmiş bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen Cumhuriyetimize ve aziz milletimize aittir.

Cumhuriyetimiz, aydınlık yarınlarımız için bu aziz millete umut vermiş, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamızda en büyük dayanağımız olmuştur. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak,  79 milyon insanımızın, her birinin en kutsal vazifesi olmuştur.

Bugün, ülkemizi kutuplaşmaya, ayrıştırmaya itmek isteyenlere karşı birlik ve beraberliğimizi koruma,  bir olduğumuzu tüm dünyaya gösterme vakti; milletçe el ele verme zamanıdır.

29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyetinin istikbal yürüyüşü sonsuza dek devam edecektir. Buna mani olmak isteyenlere en güzel cevap 15 Temmuz’da bu milletin öz evlatları tarafından verilmiştir. 

15 Temmuz’da Cumhuriyetine, demokrasisine, vatanına, birlik ve beraberliğine, milli iradesine sahip çıkan bu millet tek yürekte birleşmiş, şer ve nifak odaklarına cevabını en güzel şekilde vermiştir.

Cumhuriyetimizi, dünyanın sayılı devletleri arasında görmek azminden bir an olsun vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Bu kutlu yürüyüşü kesintiye uğratmaya çalışanlara asla fırsat vermeyecek,  değerlerimizden ödün vermeden bize emanet edilen bu vatana sahip çıkacağız. Geçmişimizden aldığımız feyz ve inançla hep ileriye, daima ileriye bakacağız.

Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, ebediyete irtihal eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi, 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum."

İsmet YILMAZ

Millî Eğitim Bakanı


 

Eklenme Tarihi: 21:25 28-10-2016
MEB Milli Eğitim İsmet Yılmaz Bakan Cumhuriyet Bayramı Mesaj 29 Ekim