Bakan Yılmaz, Makedonya Büyükelçisi Mucunski’yi kabul etti

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Makedonya Büyükelçisi  Zvanko Mucunski’yi makamında kabul etti. Bakan Yılmaz kabulde, Makedonya’yı dost ve kardeş ülke olarak gördüklerini ifade ederek, "İki ülke de her alanda destek ve işbirliğini genişletmek için gerekli potansiyele sahip. Makedonya’daki Türkler ile Türkiye’deki Makedon göçmenler iki ülke arasında köprüdür.” dedi.

Bakan Yılmaz, Mucunski’ye 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminden dolayı verdikleri destek için teşekkür etti.

Makedonya Büyükelçisi  Zvanko Mucunski ise Bakan Yılmaz’a kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti. İki ülke ilişkilerinin tarihi derinliğine değinen Mucunski, iki ülke olarak dost ve kardeş olduklarını,  Türkiye ile Makedonya arasındaki parlamentolar arası ilişkilerin iyi düzeyde olduğunu söyledi.15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin karşısında olduklarını belirten Mucunski, demokratik yollarla seçilerek iş başına gelmiş hükümete her türlü desteğini belirten ilk ülkenin Makedonya olduğunu kaydetti.

İki ülkenin stratejik ortaklığının önemline vurgu yapan Mucunski, “400 milyon dolar olan ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkartılmasını diliyoruz. YÖK ile Makedonya arasında imzalanacak yükseköğretim alanında işbirliği anlaşmasının son aşamasına gelindi. Bu anlaşma ile öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ivme kazanacak.” dedi.

Büyükelçi Mucunski, kardeş okul ilişkilerinin de gayet iyi düzeyde olduğunu sözlerine ekledi.


 

Eklenme Tarihi: 10:10 06-10-2016
Bakan MEB İsmet Yılmaz Makedonya İşbirliği YÖK