Öğrenciler sportif yetenekleri, tercih ve hevesleri konusunda taramalardan geçirilecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzaladıkları protokolle gelecek ders yılı başından itibaren 5´inci sınıf öğrencilerinin tümünün spor alanında yetenek taramasından geçirileceğini belirtti. Bakan Avcı, protokol töreninde yaptığı konuşmada, "Tam da 23 Nisan öncesinde bu imzalayacağımız protokolle, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın çocuklarımıza ve gençlerimize verecekleri bu hediye için çok teşekkür ediyorum." sözleriyle başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, MEB Başöğretmen Salonunda iki bakanlığın işbirliğini içeren protokol imza töreninde bir araya geldi. Bakan Avcı, protokol töreninde yaptığı konuşmada protokolün üzerinde uzun zamandır çalışıldığını, bazı maddelerinin pilot uygulamalarını da küçük ölçekli olarak Türkiye’nin çeşitli okullarında gerçekleştirdiklerini aktardı. Bakan Avcı, bu çalışmaların protokolle daha kapsamlı haline getirildiğini sözlerinde ekledi. Bu çalışmayla, 4+4+4 düzenlemesinin en temel hedeflerinden biri olan her çocuğun özel ve onların özel yetenek ve eğilimlerinin olabildiğince erken yaşta teşhis edilip, ona uygun özel eğitim programlarına kavuşturulmasıyla Türkiye´nin, çocukların ve gençlerin çok kazançlı çıkacağına işaret eden Bakan Avcı, şöyle devam etti: "Bu protokol gereğince çocuklarımız, olabildiğince genç bir yaşta 5´inci sınıfta başlıyoruz ama inşallah uygulamaların sonuçlarına göre bunu daha küçük sınıflara da yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bugüne kadar zaten rutin olarak yapmakta olduğu taramalara ilave olarak bütün çocuklarımız sportif yetenekleri, tercih ve hevesleri bakımından her yıl düzenli taramalardan geçirilecekler. Her çocuğumuz kendi yeteneğine göre en az bir spor alanında yönlendirilecek ve özel eğitimlere tabii tutulabilecek. Böylece önümüzdeki 8 yıl içinde her çocuğumuzun kendine uygun spor alanında sporcu lisansı alacak düzeyde bir eğitimden geçmesini hedefliyoruz."

Kültürel ve sanatsal yetenekler de belirlenecek

Bakan Avcı, 4+4+4 düzenlemesinin temel ilkelerinden birinin sadece sportif alanda değil, kültürel ve sanatsal alanda da çocukların eğilimlerinin, özelliklerinin olabildiğince erken yaşta teşhis edilip ona göre yönlendirilmeleri ve kulvarlar açılması olduğunu vurguladı. Bu kapsamda, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yaptıkları gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de protokol hazırlıklarının sona ermek üzere olduğunu belirten Bakan Avcı, "Onu da en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Böylece çocuklarımız ders dışı faaliyetler konusunda da özenli bir eğitim sürecine tabi tutulabilecekler. Hem spor hem kültürel hem sanatsal alanda kabiliyetlerine göre çocuklarımızın önlerinde yeni kulvarlar açmış olacağız." diye konuştu. Protokolün hazırlanmasında gösterdikleri gayretler için iki bakanlığın çalışanlarına teşekkür eden Bakan Avcı, "Çok anlamlı bir günde, 23 Nisan hediyesi oldu hepimiz için. Tekrar bu protokolün çocuklara, gençlere, öğretmenlere hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Sportif başarı, akademik başarıya yansıtılacak

Bakan Avcı, yetenek taramaları sonucunda öğrencilerin yeteneğinin olduğu branşlarda okulun bulunduğu yörede bir alt yapı sorunu bulunması halinde, iki bakanlığın alt yapının yenilenmesi ve yoksa yapılması için de işbirliği yapacağını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının spor liselerine çok büyük katkılarının bulunduğunu, protokolle bu katkıların spor liseleri ile sınırlı olmayacağını kaydeden Avcı, "Bütün okullarımızdaki bütün spor tesislerimiz, spor salonlarımız, sahalarımız müşterek kullanıma açıldığı için onların bakım onarımlarında da Gençlik ve Spor Bakanlığımızın katkısı sağlanmış olacak." değerlendirmesini yaptı.

"Öğrencilerin sportif alanlardaki çabalarının, başarılarının onların akademik değerlendirmelerine ilave olarak da dikkate alınacak." bilgisini paylaşan Bakan Avcı, şöyle konuştu: "Çocuklarımızın bu alandaki başarılarının değişik aşamalarda, Ortaöğretime Geçiş, yani TEOG diye bilinen yazılılarda bir ek puan olarak değerlendirilmesi belki daha sonra lise düzeyinde de bu başarıların akademik başarılarına katkıda bulunacak şekilde değerlendirilmesi protokolün amaçlarından bir tanesi. Yani çocuklarımız kabiliyetleri doğrultusunda spor yapacaklar, hem de bu faaliyetleri bir şekilde okullar tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alınacak; bu, onların akademik başarılarına da yansıtılacak. Sadece sportif alandaki başarıları da değil, yani ders dışı faaliyetlerini de çocuklarımızın başarıları olarak onların karnelerine, diplomalarına yansıtacak şekilde düzenlemelerimizi bu protokol kapsamında yapmış olacağız. " 

Tarama testleri ile yetenekler keşfedilecek

Bakan Avcı, gelecek ders yılı başından itibaren 5´inci sınıf öğrencilerinin tümünün bu protokol kapsamında yetenek taramasından geçirileceğini belirterek, "Çocuklarımızın hangi spora daha yatkın oldukları, tabii göz kararıyla yapılacak değil, çok bilimsel ölçütleri var Gençlik ve Spor Bakanlığının. Çocukların anatomik özellikleri, bir takım fiziksel performansları değerlendirilerek belki çocuğumuzun ve velisinin de farkına varmadığı yetenekler böylece ortaya çıkmış olacak." ifadelerini kullandı.

Bilimsel taramalarla hangi branşta başarılı olabileceklerinin ortaya çıkarılacağını ifade eden Bakan Avcı, "Taramalara göre, çocuklarımıza özelleştirilmiş programlar uygulama şansımız olacak." dedi.

Bakan Avcı, Gençlik ve Spor Bakanlığının protokol kapsamında, spor salonlarının bakımlarını üstleneceğini, sahalar yapacağını aktardı.

Lisanslı sporcu sayısında 14 yılda 20 kat artış

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ise protokolle, Türkiye’de lisanslı sporcu sayısında 14 yılda 20 kat artış olduğunu belirterek, "Ama nüfusu 79 milyona yaklaşan Türkiyemizin lisanslı sporcu sayısının çok daha fazla olması gerekiyor. İnanıyorum ki bu yaptığımız çalışma buna büyük destek verecek. 5. sınıfta Millî Eğitim Bakanlığının uhdesinde beraberce yapacağımız taramalarla öğrencilerin hangi kabiliyetleri öne çıkıyorsa bu konuda onlara destek olacağız." diye konuştu.

Yetenek taramalarının ortaokula geçişte başlatılmasının önemli bir adım olduğunu belirten Kılıç, bu yaş grubu içinde yönlendirebilecek çok sayıda öğrencinin bulunduğunu ifade etti. Bakan Kılıç, okulların spor salonlarının ve tesislerinin sporcuların koordineli bir şekilde kullanımına verilecek olmasının protokolün en büyük kazanımlarından biri olacağını vurguladı. Taramalar gerçekleştirilirken ne kadar personel ihtiyacının olacağının sorulması üzerine Kılıç, bakanlığa bağlı çalışanların, aynı zamanda federasyon ve kulüplerde görev yapanların ve öğretmen olup da bu kabiliyete sahip olanların bulunduğunu belirterek, "Bütün bu bilgi havuzunu bir araya getiren bir yapıyla koordineli şekilde götüreceğiz. Ekstra bir şeye ihtiyacımız olduğunu açıkçası düşünmüyoruz. Özel bir antrenör veya farklı bir uzmanın getirilmesi gerekirse tabii ki bunu üstleneceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Avcı ve Bakan Kılıç, işbirliği protokolünü imzaladılar.


 

Eklenme Tarihi: 11:56 20-04-2016
Yetenek MEB Nabi Avcı