4+4+4 sistemi devam edecek mi?

4+4+4 sistemi ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu. Müsteşar Tekin yaptığı açıklamada sistemin kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, bakanlığın 4+4+4 eğitim sisteminden vazgeçilmesine veya farklı bir model getirilmesine dair hiçbir politikası bulunmadığını belirterek "Bu, kararlılıkla devam ettirilecektir" dedi.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Türkiye`de 28 Şubat sürecinin dayattığı zihniyetin terk edilmesinin ardından 4+4+4 sisteminin hayata geçirildiğini vurgulayarak, sistemin Türkiye`nin normalleşme sürecinin bir parçası olduğunu ifade etti. Sistemin 4 yılına ilişkin önemli sonuçlar elde edildiğini anlatan Tekin, "4+4+4 sayesinde okullaşma oranı nihayet Avrupa ortalamalarına doğru seyrediyor. Kanun yürürlüğe girdiği zaman Avrupa ülkelerinde ortalama 10 yıl eğitim söz konusuydu. Türkiye`deki bir çocuk ortalama 6,1 yıl eğitim kurumlarımızda bulunmaktaydı. 4+4+4 sonrası Avrupa Birliği rakamlarına yaklaşma eğiliminde. Türkiye`de ortalama okullaşma oranının yüzde 90`lara yaklaştığı görülüyor." diye konuştu.

Kız çocuklarının okullaşma oranı 4+4+4 sistemiyle arttı

Okul öncesi eğitimde okullaşma oranının düştüğüne yönelik iddiaların doğru olmadığını aktaran Tekin, "Okul öncesi artı zorunlu 12 yıllık eğitimle birlikte Türkiye`de 4+4+4 çok sağlıklı sonuçlar elde eden bir süreç halini aldı." dedi. Tekin, 4+4+4 sisteminin, çocukluğun her döneminin ayrı ayrı değerlendirildiği, yetenek ve ilgi düzeylerine göre eğitim kurumlarına yönlendirildiği bir süreç olduğunu kaydetti. "Kız çocuklarının okullaşma oranı 4+4+4 sistemiyle yükseldi" diyen Tekin, kız çocuklarındaki okullaşma oranının erkek öğrencilerle aynı seviyelere geldiğini vurguladı. Sistemin terk edileceği ya da farklı bir modelin geleceği şeklindeki yorumların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Tekin, şöyle konuştu: "Milli Eğitim Bakanlığının 4+4+4 sisteminden vazgeçeceği, farklılaştırılacağına dair hiç bir çalışması, politikası yoktur. Bu kararlılıkla devam ettirilecektir. Bununla beraber eğitim müfredatı da başta olmak üzere sistemin buna uygun hale getirilmesi çalışmaları devam ediyor. Sistemi kalıcı hale getirecek düzenlemeler bundan sonra da olacak. 4+4+4 sistemi Cumhuriyet döneminin en önemli eğitim reformu girişimlerinden biri. Yorumların aksine, sistemden vazgeçilmeyecek, sistem yasalaştığında TBMM`de Komisyon Başkanı olan Prof. Dr. Nabi Avcı, artık bakan olarak 4+4+4 sisteminin ruhuna uygun çalışmalar yürütüyor." dedi.


 

Eklenme Tarihi: 02:04 13-04-2016
MEB Milli Eğitim Bakanlığı Nabi Avcı 4+4+4