TEOG'la ilgili tüm güncel bilgiler burada...

2. dönem yapılacak olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarının tarihi 27-28 Nisan olarak belirlenmişti. İşte sınava diğer detaylar...   

Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin liseye girebilmek için hazırlandıkları TEOG sınavı ilk dönem 25-26 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilmişti. Bu oturumların mazeret sınavları da 12-13 Aralık 2015 tarihlerinde yapılmıştı.

2. dönem TEOG sınavları daha önceden belirlendiği gibi 27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak. Ortaokul 8. sınıfta okuyan 1 milyon 174 bin 427 öğrenci iyi bir liseye yerleşebilmek için TEOG sınavlarına girecek. TEOG sınavları Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi olmak üzere 6 dersten yapılacak. Bu sınavın mazeret sınavları da 14-15 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

Soru ve cevaplar sınavdan sonra, hem yazılı hem de ders öğretmenlerinin anlatımıyla videolu olarak Eğitim Bilişim Ağı (EBA) www.eba.gov.tr üzerinden yayınlanacak.

Sorulara ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların ve sonuçların http://www.meb.gov.tr (E-okul sistemi) adresinden yayımlanmasından itibaren en geç 5 gün içinde,  Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasındaki sınav itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecek.

Sınavda her test için 20 soru olmak üzere toplamda 120 soru sorulacak. Ve yapılan yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını asla etkilemeyecek.

İkinci TEOG sınavlarında sorulacak soruların %30’u birinci sınav konularını, %70’i ise birinci sınavdan ikinci sınava kadar olan konuları kapsayacak. Test bazında beklentilerimiz şöye;

Türkçe testinde; filimsiler, çatı ve cümlenin yapısı gibi konularından soruların çıkma ihtimali oldukça yüksek. İlk dönem dikkat gerektiren soruların oldukça fazla olduğunu gördük. Bu dönemde benzer tarzda soruları karşımızda görürsek hiç şaşırmamak gerek.

Matematik testinde; kareköklü sayılar, rasyonel sayılar ve doğrusal denklem sistemleri konusundan sorular bekliyoruz. Bu konulara ek olarak geometri konularından olan üçgen ve özelliklerinden de sorular gelmesi kaçınılmaz.

Fen ve Teknoloji testinde; kuvvet ve hareket, maddenin yapısı ve özellikleri, ses, maddenin halleri ve ısı konusundan sorular gelmesini bekliyoruz.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde; Hz Muhammed`in hayatından örnek davranışlar ve Kur ‘andaki akıl ve bilgi davranışları konularında soruların gelmesi kaçınılmaz.

İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde; Ya İstiklal ya ölüm, çağdaş Türkiye yolunda adımlar ve Atatürkçülük konularından sorular gelecek. 

Sevgili Öğrenciler;

Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyeceği için mutlaka bütün sorulara cevap verin. Size en yakın gelen cevabı işaretlemekten kaçınmayın. Özellikle sayısal işlem gerektiren sorularda, zihninizden sakın soruları cevaplamayın. Mutlaka her işlemi kitapçığa yazın. Sakın acele etmeyin. Soruların çözümünde adım adım ilerlemeyi asla unutmayın. Uzun gibi görünen soruları görünce hemen sıkılmayın. Aslında cevabı içinde barındıran sorular onlar. Eğer uzun paragraf sorularını dikkatlice okursanız, aslında soru cevabını rahatlıkla göreceksiniz. O yüzden sorulardan sakın korkmayın. Sizlere güveniyor ve hepinize hem sınavınızda hem de bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyoruz.

Sevgili Veliler,

13 - 14 yaşlarında olan çocuklarımız zorlu bir süreçten geçiyor. Hem ergenlik dönemi hem de bu sınavın aynı zamana denk gelmesi belki de büyük talihsizlik. Fakat bu süreçten hasarsız ya da en az hasarla çıkmak gerekiyor. Bu süreçte çocuklarımızın üzerine gitmek, çatışmaya girmek bizlere hiçbir şey kazandırmayacağı gibi aksine büyük çatışmaları beraberinde getirecek. O yüzden ne olursa olsun yanlarında olduklarımızı hissettirmek, desteklerimizi sözde değil özde göstermek sanırız başarılarına başarı katacak. Önemli olanın çocuklarımızın yaşam başarısı olduğunu hatırlayalım ve çocuklarımızdan sevgimizi asla esirgemeyelim.

Eğitim ve Eğitim Rehberlik Servisi


 

Eklenme Tarihi: 01:24 07-04-2016