Erken çocukluk eğitiminde okullaşma oranı yüzde 70’e ulaştı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi`nde düzenlenen "Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Kongresi"nin kapanış törenine katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği (İGEDER) tarafından düzenlenen "Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Kongresi"nin, sonuçları itibarıyla hayırlı olmasını diledi ve kongrede emeği geçenlere teşekkür etti.

İGEDER`in 10 yıldır, 45 ile yayılan temsilcilikleri ve partner kuruluşlarıyla yürüttüğü çalışmaları takdirle takip ettiğini ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Burada bir şey bizim için çok önemli: Öğretim ve eğitim... Bizde maalesef öğretim var da eğitimde eksiğimiz çok. Bunu da gidermemiz gerekiyor. Sadece öğretim yetmiyor. Eğitimi de vermek suretiyle, onu birbiriyle pekiştirmemiz gerekiyor. Bunu başardığımız andan itibaren, işte yavrularımız, gençlerimiz Allah`ın izniyle okullarından çıktığı andan itibaren hayatla da buluşacaktır, bir acemilik çekmeyecektir. İGEDER`in özellikle eğitimde insani, milli ve özgün model arayışları, bu başlık altında hayata geçirdiği faaliyetler, gerçekten çok önemli.”

Altyapıyı yenilendi, şimdi sıra eğitimin içeriğinde

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında eğitim sistemini ifade eden sayılara da değindi; “Biz geçtiğimiz 13 yılda diğer alanlarda olduğu gibi eğitimde de çok büyük bir altyapı devrimi aslında gerçekleştirdik. İnşa ettiğimiz 260-270 bin yeni derslikle, kurduğumuz 117 yeni üniversiteyle, yaptığımız 411 yeni yüksek öğrenim yurduyla, atadığımız 550 bine yakın yeni öğretmenle, FATİH projesiyle bu alanda gerçekten çok büyük işlere imza attık. Ancak bugün geriye dönüp baktığımızda eğitimin altyapısını yenileme konusunda gösterdiğimiz başarıyı, eğitimin muhtevasını geliştirmede aynı şekilde ortaya koyamadığımızı görüyorum. Evet çok güzel okullar inşa ettik, sınıfları öğretmensiz bırakmadık ama burada çocuklarımıza nasıl bir eğitim vermemiz gerektiği konusunda yeteri kadar ilerleme kaydedemedik. Önümüzdeki dönem, eğitimde içeriğe yoğunlaşacağımız, çocuklarımızın gönüllerine ve zihinlerine yöneleceğimiz bir dönem olmalıdır diye düşünüyorum."

Reform yapması en zor alan EĞİTİM

Bu toplantıda erken çocukluk eğitimi konusunun dil, din, sanat ve müzik gibi temalar etrafında tartışılmış olmasını, bu doğrultuda atılmış önemli bir adım olarak gördüğünü dile getiren Erdoğan, "Merhum Nurettin Topçu; `İnsan bir dereceye kadar öğrendiklerinin esiridir. İyiyi bilen, iyi olmak ister, fenayı bilen, fena olmaya heveslenir` diyor. Gerçekten de eğitim sisteminden beklentimiz, işte bu toplantının konusu olan erken çocukluk dönemlerinden itibaren evlatlarımıza iyi olanı öğretmesidir. Eğitim, hayat boyu devam eden canlı bir süreçtir. Bu vasfıyla eğitim, kesintisiz bir değişimi bünyesinde barındırır, öyle olmak zorundadır. Buna karşılık ülkemizde reform yapması en zor alan da yine eğitimdir. Bizim bugüne kadar eğitimin içeriği konusunda arzu ettiğimiz mesafeyi kat edemememizin gerisindeki sebeplerden biri de değişim konusundaki bu büyük dirençtir" değerlendirmesinde bulundu.

Dershanelerin kapanması süreci için Bakan Avcı`ya teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllardır kanayan bir yara olan dershane meselesine el attıklarını anlatarak, şöyle devam etti: "Sonrasında başımıza gelmeyen kalmadı. Bu konuda ben Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum çünkü o da bu mücadeleyi kararlı bir şekilde verdi. Yoksa bu mücadelenin başlangıcı Sayın Avcı`nın dönemi değildir daha onun geçmişi var ama o dönemlerde söylememize rağmen bu adım atılamadı. Daha önce de eğitimle ilgili attığımız adımlarda imam hatip düşmanlığı gibi, kat sayı adaletsizliği gibi engellerle karşı karşıya kalmıştık."

Değerler eğitiminde alarm zilleri çalıyor

Değerler eğitiminin eğitim sisteminin merkezine yerleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü bu konuda alarm zillerinin çaldığını duyabiliyoruz. Gençlerimiz anasınıfından, üniversite eğitiminin sonuna kadar, 17-18 yıllık bir eğitim sürecinden geçiyor. Bu uzun dönemin sonunda gençlerimiz diline, tarihine, ecdadına, kültür ve medeniyetine yabancı bir şekilde hayata atılıyorsa, burada çok ciddi bir sorun var demektir. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir eğitim sisteminde böyle bir arızi durumun bulunduğunu sanmıyorum. Bu konuda çocuklarımızı, gençlerimizi suçlamayacağız. Dönüp, kendimizi sorgulayacağız ve hakikati böyle bulacağız. Elbette ilim Çin`de de olsa, Amerika`da da olsa gidip alacağız ama bunu yaparken kendi özümüzden kopmayacağız" diye konuştu.

Erken çocukluk eğitiminde okullaşma oranı yüzde 70’e ulaştı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Kongresi`nin kapanış oturumunda, "Haydi Kızlar Okula" kampanyasıyla 300 binden fazla kız öğrencinin eğitim şansı bulduğunu söyledi.

Son 10 yılda erken çocukluk eğitimi konusunda Türkiye`nin ciddi mesafe aldığını anlatan Bakan Avcı şu bilgileri verdi: "2002’de yüzde 11 olan bu kademedeki okullaşma oranı yüzde 70’e ulaştı. Derslik sayılarımız da 5 kat artmış oldu. Bu süreçte 11 bin olan derslik sayımız 58 bine ulaştı. Öğretmen sayımız da 14 binden 72 bine çıktı."

Bakan Avcı, bu oranları yeterli görmediklerini dile getirerek, "Bunu gayet iyi biliyoruz. Ondan dolayı bu kongreye büyük önem veriyoruz. Bu kongrede alınan karar, tavsiye ve görüşler bizim için de yol gösterici olacak. Ondan dolayı bu önemli konuda ve kongrede emeği geçen herkese hizmetleri için teşekkür ediyoruz" diye konuştu.


 

Eklenme Tarihi: 22:34 20-03-2016