SAP Eğitim Platformu ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında işbirliği

Türkiye’deki eğitim sisteminin dijitalleşmesini hedefleyen FATİH Projesi kapsamında İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknoloji Genel Müdürlüğü işbirliği ile uluslararası yazılım firması SAP Development Center Türkiye tarafından hazırlanan SAP Eğitim Platformu, pilot çalışması başladı.

Pilot çalışma kapsamında İstanbul`un farklı ilçelerinden seçilen 11 okulun proje sınıfları, derslerini SAP Eğitim Platformu uygulaması üzerinden işleyecek ve elde ettikleri sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı ve SAP ile paylaşacak. Türk eğitim sistemi de dâhil olmak üzere dünyadaki farklı eğitim sistemleri ile uyumlu olarak Türk mühendisler tarafından İstanbul`da geliştirilen SAP Eğitim Platformu, öğretmen, öğrenci ve ebeveynleri her yerden ve her cihazdan erişilebilen bir sistemde bir araya getirmenin yanı sıra, öğrencilerin sosyal iletişim becerilerini de geliştirecek. Gerçek zamanlı istatistiki analiz ve raporlama imkânı veren büyük veri işleme platformu SAP HANA ile pilot uygulama süresince öğrencilerin akademik gelişiminin takibi yapılacak.

"Hedeflerimize ilk adımımızı atıyoruz"

Tanıtım etkinliğinin açılış konuşmasını yapan SAP Development Center Türkiye Genel Müdürü Cafer Tosun, “Bugün bu proje kapsamında hedeflerimize ilk adımımızı atıyoruz” dedi. FATİH Projesi’nde yer almanın en büyük hedefleri arasında yer aldığını vurgulayan Tosun, “Bugün pilot çalışmalarına başladık. Halihazırda tam olarak bilgi çağında yaşıyoruz. Her yaşta, her bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmak artık mümkün. Bu platform, öğrencileri, öğretmenleri, okul idarecilerini ve ebeveynleri destekleyecek” ifadelerini kullandı. Öğrencilerin eğitimde yaşadıkları sıkıntıları ve başarılı buldukları alanları analiz edebileceklerini ifade eden Cafer Tosun, uygulamayı daha fazla öğrenci ve öğretmen kullandıkça eğitim kalitesinin artacağını söyledi. SAP Eğitim Platformu’nun birçok ülkede imrenilen bir çalışma olduğunun altını çizen Tosun, “Hâlihazırda 11 pilot okul seçilmiş durumda. Elde edeceğimiz geri bildirimlerle projeyi daha da ilerletmeyi düşünüyoruz. Hedefimiz ülkedeki her okula, her öğretmene ve her öğrenciye ulaşmak” diye konuştu. 

Etkinlikte konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürü Murat Adalı, “Bakanlığımızın gösterdiği doğrultuda yaptığımız proje ile eğitime destekte bulunmak bizim için çok önemli.  Attığımız her adımda Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH Projesi kapsamında geliştirdiği eğitim-bilişim birlikteliğine katkıda bulunmayı hedefledik. Bu bilişim ağı öğretmenler ve öğrenciler olarak herkesin faydalanabileceği ve sosyal iletişim becerisini geliştirecek çok önemli bir ortam olacak” diye konuştu. SAP Eğitim Platformu’nun eşsiz olanaklar sunacağını vurgulayan Adalı, bu teknoloji sayesinde öğretmenlerin öğrencilerini daha iyi tanıyabileceğini ve eğitim durumlarını daha yakından takip edebileceğini belirtti.  

 


 

Eklenme Tarihi: 22:25 05-03-2016