Okulda ‘Polis Öğretmen’ Dönemi!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullardaki güvenlik ihtiyacını öğretmenlerle karşılamaya karar verdi. Okullara gönderilen yeni güvenlik talimatında öğretmenlerin asayiş, hırsızlık ve sabotaj olaylarını önlemek için görevlendirilmesi istendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 800 bin öğretmeni şoke eden bir karara imza attı. 19’uncu Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelen ‘her okula özel güvenlik’ önerisini hayata geçirmek isteyen bakanlık, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği talimatla, öğretmenlerin okullarda güvenlik memuru olarak görevlendirilmesini istedi.

Okulda Şiddet Artabilir 

Öğretmenlerin asli işlerinin eğitim olduğuna dikkat çeken uzmanlar ise öğretmenlerin okul güvenliğini sağlamalarının mümkün olmadığını belirtiyor. Öğretmenlerin güvenlikçi yapılması halinde halen vahim boyutlarda olan okuldaki şiddetin artabileceği uyarısı yapılıyor.

Öğretmen İçin ‘Emniyet Memuru’ Tanımı 

Ancak güvenlik için sertifikalı güvenlikçiler yerine okulda görev yapan öğretmenlerin kullanılmasının istenmesi endişe doğurdu. Talimatla artık nöbet tutan her öğretmen okul yönetimi tarafından güvenlik memuru olarak kullanılabilecek. Öğretmenler için ilk kez ‘emniyet memuru’ tanımı yapılan talimatta öğretmenin okul güvenliği için yapması gerekenler bir bir sıralandı.

Öğretmenin Görevi Ne? 

Milli Eğitim Temel Kanunu’nda öğretmen, “eğitim öğretim ve yönetimi konusunda istihdam edilen uzman personel” olarak tanımlanıyor.  Ancak MEB’in gönderdiği talimatta öğretmenler ‘emniyet memuru’ olarak tanımlandı.

Şuradaki Güvenlik Görevlisi Talebi

Aralık 2014’te yapılan 19’uncu Milli Eğitim Şura’sında okulda artan şiddetin önlenmesi için bazı tedbirler alınması istenmişti. Okulların fiziksel güvenliğinin sağlanması için bütün okullarda güvenlik görevlisi ve sağlık personelinin hizmet alımı yoluyla görevlendirilmesi’ önerisinde bulunulmuştu.

İşte Öğretmenden İstenen Görevler

  • Okula gelen her ziyaretçinin hareketini yakından takip etmek ve gereken uyarıları yapmak
  • ‘Girilmez’ uyarılı yerlerde izinsiz dolaşanlara mani olmak
  • Binada keyfi dolaşmaları engellemek, sebepsiz dolaşanları kurum dışına çıkarmak
  • Şüpheli hareketlerde bulunanların takibini yapmak
  • Bina içinde sükuneti bozanları ikaz etmek, gerekirse amirleri uyarmak
  • Okula girişte elinde bir şey varken, çıkarken olmama ya da tam tersi durumlara dikkat etmek
  • Hırsızlık, yangın ve sabotaj olaylarına karşı önlem almak
  • Mesai saati sonunda çöplerin çöpte bulunmasını sağlamak
  • Gün sonunda her yeri gezerek eksik bir şey olup olmadığını kontrol etmek
  • Demirbaşlarla ilgili bilgileri günlük emniyet kontrol çizelgesine yazmak

Kaynak: Meydan Gazetesi


 

Eklenme Tarihi: 00:20 03-03-2016