Özel okullara "Yeni Kalite Sistemi"

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okulun kalitesine göre teşvik verecek. 4 standart alanda 400`den fazla yeni kriter belirlendi. Okullar bu kriterlere göre derecelendirilecek. Veliler de çocuklarını hangi statüde bir okula gönderdiğini bilecek.

Sabah Gazetesi`nden Safure Cantürk`ün haberine göre, özel okulları 4 standart alan üzerinden değerlendirmeye alacaklarını belirten MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, "Amacımız, özel okullarımıza dünya standartları seviyesine çıkarmak" dedi. Yeni Kalite Sistemine göre özel okullar fiziksel, yönetim, destek ve eğitim-öğretim süreçleriyle ilgili 4 standart alanda 400`den fazla yeni kriter belirlendi. Her alanda okul A-B-C şeklinde değerlendirmeye alınacak. Böylelikle her okulun bir kalite geliştirme adı olacak. En yüksek dereceli okul yan yana 4 A statüsünde olacak. Okulun standart ismi kamuoyuna açıklanacak ve veliler çocuklarını hangi statüde bir okula gönderdiğini bilecek. Örneği, 2 A, 1 B, 1 C şeklinde okul kalite adı olabilecek. Özel okullara getirilecek kalite kriterlerinden bazıları şunlar: Kütüphanedeki kitap sayısı, buz pateni/ jimnastik ve bale salonu, beceri merkezi, dil ve konuşma odası, proje hazırlama odası, robotik zeka oyunları, uzay gözlem evi, bilim ve teknoloji müzesi, tarım uygulama bahçesi, ekolojik yaşam alanı, 3 D uyumlu teknoloji sınıfı, yüksek lisans yapmış personel sayısı, uluslararası akreditasyonlar, uluslararası projeler, okul giriş-çıkış kapılarında sertifikalı güvenlik görevlisi... 

Kalitye teşvik de var...

Genel Müdür Yelkenci, standartlarla ilgili pilot uygulamaların yapıldığını ve sektörün görüşlerinin alındığını belirterek, "Özel okullara verilecek teşvikler de bu standartlarla ilişkilendirilecek. Yani okulun niteliğine göre teşvik vereceğiz. Amacımız, Türkiye`deki özel okullara, dünyadaki özel okul tecrübesini kısa sürede kazandırmak" dedi.


 

Eklenme Tarihi: 18:51 29-02-2016