"MEBİM 147" Projesi okumak isteyenlerin sesi oldu

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla 1 Mart 2012´den bu yana hizmet veren “MEBİM 147“, 4 yıldır öğrenci, veli, öğretmen ve vatandaşlardan gelen her türlü talep, görüş ve önerileri etkin, hızlı şekilde çözüme kavuşturmaya ve soruları süratle cevaplamaya devam ediyor.

"MEBİM 147" aracılığıyla 4 yılda yaklaşık 6 milyon 500 bin geçerli başvuru cevaplandı. Bu çağrıların yüzde 91´i bilgi edinme, yüzde 4´ü talep, yüzde 4´ü ihbar-şikayet ve yüzde 1´i de görüş-öneri başlıklarında oldu. Aramaların yüzde 95’ine cevap veren merkez, araştırma ve inceleme gerektiren yüzde 5’lik başvuruları da merkez ve taşra teşkilatı birimlerine yönlendirdi. Yaklaşık 5 milyon 300 bin aramada sorular görüşme anında cevaplandırıldı. "MEBİM 147" aracılığıyla öğretmen ve yöneticilerin personel işlemleriyle ilgili 351 bin başvuru sonuçlandırıldı.

6 bin kişi eğitim öğretime kazandırıldı

Okula gönderilmediği iddiasıyla iletişim merkezini arayan öğrencilerin başvuruları, incelenmek üzere il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerine iletildi ve 351 öğrencinin eğitim öğretim hayatına devam etmesi sağlandı. MEBİM 147´ye başvurarak okula gönderilmediğini belirten fakat yaşça örgün eğitim dışına çıkmış olduğu tespit edilen 6 bin kişi de verilen bilgi ve yönlendirmeler sayesinde eğitim öğretime kazandırıldı.

"MEBİM 147" asılsız ihbar ve şikayetlerin önüne geçiyor

İletişim Merkezine iletilen ihbar ve şikayetleri titizlikle inceleyen "MEBİM 147" yetkilileri, asılsız iddiaların önüne geçmek için vatandaşlardan, mevzuat gereği iddialarını somut delillere dayandırmasını istiyor, soyut ve genel nitelikteki ihbar ve şikayetler dikkate alınmadığını ifade ediyor. Asılsız şikayet başvurularının en aza indirilmesi için işletilen bu süreçte başvuranların yüzde 58´inin şikayetinden veya ihbarından vazgeçtiği ya da görüşmeyi kendi isteğiyle sonlandırdığı da dikkatleri çekiyor.

Bütün aramaların yüzde 4’ünü oluşturan ihbar ve şikayetlerin sadece yüzde 1,4´ü başvuranlar tarafından somut delillere dayandırılabilmiş. MEBİM 147´ye başvuranlara en geç 3 iş günü içerisinde yanıt veriliyor. 


 

Eklenme Tarihi: 18:14 29-02-2016