"Üstün Hoca"dan dokunaklı mesaj: "Çok teşekkürler Tosun. Nur içinde yat. Hep aklımızda, gönlümüzde olacaksın. Ama yine de seni çok özleyeceğiz."

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder, Tosun Terzioğlu`nun acı kaybıyla yaşadığı derin üzüntüyü şu satırlarla ifade etti;

"ERG ailesi olarak acımız çok çok büyük. Kelimelerle ifade etmek güç. En başta gelen kurucularımızdan, yönetim kurulu üyemiz, Türkiye’nin öncü biliminsanlarından biri olan Tosun Terzioğlu’nu kaybettik. Yadırgayabilirsiniz. Hem saygın bir biliminsanı olup hem de Sabancı Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğünü yapmış Tosun’un isminin başına “Prof. Dr.” gibi bir akademik ünvanı neden eklemiyorum diye. Anısına hürmetimden. Sevmezdi böyle akademik ünvanlarla arkadaşlarıyla, öğrencileriyle arasına mesafe koymayı. Bilgeliğiyle, biliminsanlığıyla, birçok konudaki derin bilgi birikimiyle zaten herkesin sonsuz hürmetini kazanmıştı. Ünvanlara ihtiyacı yoktu. İnsan gibi bir insandı; müstesna bir insandı.

ERG’nin ERG olmasında katkısı çok büyüktür. ERG projesi 2000’li yılların başında tasarım masasındayken Tosun’un vizyonu projenin şekillenmesinde çok önemli bir rol oynadı. Belki daha da önemlisi, bir üniversitenin bünyesinde olmasına rağmen ERG’nin özerk bir sivil toplum kuruluşu gibi çalışmasının gerçekleşmesinde Tosun’un katkısı çok değerliydi. O günlerde Tosun, Sabancı Üniversitesi rektörü olmasaydı böyle ilginç ve alışılmamış bir yapıyı gerçekleştirebilir miydik diye kendi kendime çok sormuşumdur. 

Çok teşekkürler Tosun. Nur içinde yat. Hep aklımızda, gönlümüzde olacaksın. Ama yine de seni çok özleyeceğiz.

Saygılarımla..."
 

ERG olmasaydı eğitimde çok şey eksik kalırdı diyerek bizler de tüm ERG ailesine başsağlığı diliyoruz.

 


 

Eklenme Tarihi: 20:16 25-02-2016