Aday öğretmenler tüm özlük haklarına 1 Mart'ta kavuşmuş olacak

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu merakla beklenen bir konuya açıklık getirdi ve aday öğretmenlerin maaş hakkının 1 Mart`tan itibaren başlayacağını söyledi...

Aydoğdu, ilk kez uygulanan ‘yetiştirme programı’ kapsamında yeni atanan 30 bin aday öğretmene danışmanlık yapacak öğretmenlerin eğitiminin 81 ilde başlatıldığını ve aday öğretmenlerin maaş hakkının yetiştirme programına alınacakları 1 Mart`tan itibaren işlemeye başlayacağını bildirdi.

Aday öğretmenlerin yetiştirme programına alınacakları il tercihlerinin de sonuçlandırıldığını belirten Hamza Aydoğdu, "Bu kapsamda aday öğretmenlerimiz, yüzde 99 oranında birinci tercihlerine yerleştirildiler" diyerek süreçte gelinen noktayı özetledi.

Milli Eğitim Bakanlığının aday öğretmenlik sürecinde uygulanacak usul ve esasları illere bir yazı ile bildirdiklerini söyleyen Genel Müdür Aydoğdu, şöyle devam etti: "Aday öğretmenler, aynı zamanda  tüm özlük haklarına da 1 Mart itibarıyla kavuşmuş olacaklar. Aday öğretmenler, yetiştirme sürecinde oldukları süre içinde okullarda tek başlarına derse girmeyecekler. Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecinde hiçbir hak kayıpları olmayacak. Aday öğretmenlerin yetiştirme sürecinde ve asıl görev yapacakları eğitim kurumlarında geçen hizmet sürelerinin tamamı, adaylıklarının kaldırılmasını takiben, kademe ilerlemesinde ve derece yükselmesinde değerlendirilecek. Aday öğretmenler, yetiştirme sürecinde görev yaptıkları eğitim kurumları ile asıl görev alacakları eğitim kurumları için belirlenen hizmet puanlarından fiilen görev yaptıkları eğitim kurumları göz önünde tutularak ayrı ayrı yararlandırılacaklar."


 

Eklenme Tarihi: 18:53 23-02-2016