Bakan Avcı: Telafi eğitimlerine 12 bin 524 öğrenci katıldı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı`nın 2016 yılı bütçesine ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Telafi eğitimine katılan 12. sınıf öğrencilerinin tamamına YGS ve LYS seminerinin verildiğini bildiren Avcı, "YGS başvurusunu yapamayan öğrencilerin YGS başvuru ücretleri ödenmiştir. Diğer yandan TEOG kapsamında ortak sınavlara yönelik rehberlik faaliyetleri yapılmıştır. Bu işler için, Diyarbakır, Batman ve Mardin illerinde toplam 672 öğretmen görevlendirilmiştir. Bu görevlendirmeler gönüllük esasıyla yapıldı" dedi.

Bu ilçeler dışında terör nedeniyle eğitimi aksayan ilin bulunmadığının söyleyen Avcı, "Sanki güneydoğuda ve doğuda eğitim durmuş gib" bir algı oluşturlmasının yanlış olduğunu da vurguladı. 

"12 il merkezinde, öğretmenevi imkanı olan illerimizde bu hizmet içi eğitimi yapıyoruz" diye konuştu ve ekledi;

"Telafi eğitimlerine katılan her öğrenciye temel ihtiyaç maddelerini verdik. Sömestr tatilinde öğrenci başına 250 lira nakdi yardımda bulunduk. İhtiyacı olan öğrencilere de giysi, ayakkabı verildi, öz bakım ihtiyaçları giderildi. Öğrencilere genel sağlık taraması yapıldı. Telafi eğitimleri kapsamındaki öğrenci ve öğretmenlere yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunuyoruz."

Ara dönem tatilinde uygulanan telafi eğitimlerinin, Batman, Diyarbakır ve Mardin il merkezinde uygulandığını ve bu eğitimlere 12 bin 524 öğrencinin katıldığını da belirtti.

 


 

Eklenme Tarihi: 15:26 12-02-2016