İlkokuldan liseye tüm müfredat değişiyor

Milli Eğitim Bakanlığı kapsamlı bir müfredat değişikliği için hazırlıklara başladı. Yenilenmiş ders kitapları 2016-2017 eğitim ve öğretim yılına yetiştirilecek.

 

Birinci sınıftan lise son sınıfa, bütün ders kitaplarının içeriği tarihe, dini değerlere ve Anayasaya uyum açısından tek tek incelenecek. Ders kitapları önce şeklen ardından içeriksel olarak mercek altına alınacak. Müfredat yenilenecek ve sadeleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı çalışmalara başladı. NTV’nin haberine göre kitaplar bilimsel içerik, dil ve görsel tasarım açısından yeterlilik, Anayasa ve yasalara uygunluk, ayrımcı öğeler içermemesi, tarihsel, kültürel, dini ve milli hassasiyetler bağlamında ele alınacak. Öncelikle şeklen incelemeye alınacak. Örneğin domuz eti satan bir kasabın fotoğrafı ders kitaplarında yer almayacak. Şeklen inceleme kapsamında paragraf boşluklarından maddi hatalara kadar kitaplar tek tek taranacak.

Kitapları öğretmenler inceleyecek

İnceleme Türkiye genelindeki okulların zümre başkanlarından seçilen öğretmenler kurulu tarafından yapılacak. Öğretmenler önce kitapları hangi çerçevede inceleyeceklerine dair kısa bir eğitim alacak. Ardından başlayacak süreçse bir ayda tamamlanacak.

Gelecek eğitim ve öğretim yılına yetiştirilecek

Rapor yeni Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk ve yeni atanacak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı’na sunulacak. Yenilenmiş ders kitapları 2016-2017 eğitim ve öğretim yılına yetiştirilecek.

Konu sayısı ve ayrıntıları azaltılacak

Milli Eğitim Bakanlığı bir yandan da içerik çalışması yürütüyor. Bu kapsamda ders kitapları inceltilecek, konu sayısı ve ayrıntıları azaltılacak. İçerik değişimi birkaç yıl içinde tamamlanacak.


 

Eklenme Tarihi: 09:59 06-02-2016