Öğretmenlerin ek göstergeleri Meclis gündeminde

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3000`den 3600`e çıkarılması için yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

 

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Demir, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600`e çıkarılması için başlattıkları kampanyada toplanan imzaları, TBMM Başkanvekili Hamzaçebi`ye teslim etti. Hamzaçebi, öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600`e çıkarılmasını istedi.

TBMM Başkanvekili Hamzaçebi, 2000`li yılların başında, yılda 24 bin öğretmen emekli olurken, bugün sayının 7 bine düştüğünü belirtti. Hamzaçebi, bunun, öğretmenlerin emekli olma korkusu yaşadığını gösterdiğini, mesleğini yaparken, geçim endişesinde olan öğretmenin, emekliliğinde çok daha büyük yıkımla karşı karşıya kaldığını söyledi. 

Hamzaçebi, "Nasıl geçinebilirim, eşime, çocuğuma nasıl bakarım" endişesini yaşayan öğretmenin ve milli eğitim sisteminin başarılı olamayacağını ifade etti. 

Hamzaçebi, şunları kaydetti:

"Eğitim-İş Sendikası`nın topladığı yüz bin imzanın önemini biliyoruz. TBMM, bu önemi fark etmek zorundadır. Siyasi partilere ve başta hükümete bir çağrıda bulunuyorum, öğretmenin sesine kulak verin, öğretmenlerin, bütün bu sorunlar içinde mütevazı sayılacak talebini hep birlikte yasalaştıralım. 3000 ek göstergeyi 3600`e çıkaracak bir yasal düzenlemeyi süratle yapabiliriz. Bu konuda 24. Dönem`de verdiğim bir kanun teklifim var, başka kanun teklifleri de şüphesiz vardır. Hükümet bir tasarı getirebilir. Ama hep birlikte, oybirliğiyle bu teklifi, öneriyi, yüz bin imzanın talebini yasalaştırabiliriz. TBMM Başkanlığı olarak bu talebe, gerekli desteği vereceğiz."


 

Eklenme Tarihi: 12:16 03-02-2016