MEB, engelli öğrenciler için 'istihdam haritası' çıkardı

MEB, engelli öğrenciler için potansiyel istihdam alanları belirlenerek, özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde bulunan atölyelerin bu alanlara uygun şekilde düzenlenmesi için çalışma başlatıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Türkiye`nin tüm bölgelerinde engelli öğrenciler için potansiyel istihdam alanları belirlenerek, özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde bulunan atölyelerin bu alanlara uygun şekilde düzenlenmesi için çalışma başlatıldı.

Engelli öğrenciler için, bölgelerin ihtiyaç duyduğu istihdam alanları, el sanatlarından kimyaya, matbaadan motorlu araçlara, tekstilden iç mekan tasarımına kadar 22 başlıkta toplandı. 

Milli Eğitim Bakanlığı, engelli öğrencilerin eğitim aldığı meslek atölyelerinin bu alanlara uygun şekilde düzenlenmesi için bütçeden 2 milyon lira ayıracak. 

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli çocukların kaliteli bir eğitim aldıktan sonra hayatlarını kendi başlarına devam ettirebilecekleri bir meslek sahibi olmalarının toplumla bütünleşmeleri adına büyük önem taşıdığını vurguladı. 

Engelli çocukların, pek çok meslek alanında hiçbir zorluk çekmeden çalışabildiğini ve bu doğrultuda toplumsal yaşama üreten bireyler olarak etkin katılım sağlayabildiğini anlatan Güngör, Bakanlığın özellikle el sanatları, yiyecek, içecek, konaklama, seyahat gibi turizm ve hizmet alanlarında en az diğer akranları kadar iyi olan bu çocuklara kaliteli bir mesleki eğitim hizmeti sunmak amacıyla özel eğitim mesleki eğitim merkezlerini açtığını aktardı. 

Harita için okul müdürleri, öğretmenler ve meslek kuruluşları görev aldı 

Güngör, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, geçen yıl özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinin materyal ve donanım açısından daha da iyileştirilmesi ve bu merkezlerde uygulamaların yapıldığı meslek atölyelerinin geliştirilmesi için yeni bir çalışma başlatıldığını bildirdi.

Engelli öğrencilerin iş bulma aşamasında işverenlerin aradıkları özelliklere sahip olabilmeleri için yöneticilerin, okul müdürlerinin, öğretmenlerin ve meslek kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla illerdeki potansiyel istihdam alanlarının belirlendiğini belirten Güngör, bu kapsamda okullarda bulunan atölyelerin bu alanları karşılama durumunun analiz edildiğini kaydetti. 

Güngör, istihdam alanları belirlenirken illerin mevcut kamu ve özel sektördeki ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğunu vurguladı.

Çalışmada daha sonra okulların bu istihdam alanlarına yönelik atölye ve donanım ihtiyaçlarının belirlendiğinin altını çizen Güngör, "Tüm illerde yapılan bu çalışmalar, Genel Müdürlüğümüzce toplanarak Türkiye genelinde bu okullarımızda açılması gereken atölyeler ve halihazırda açık bulunan atölyelerin donanım ihtiyaçlarının tespit edildiği ayrıntılı bir rapor hazırlandı. Bu rapora bir bakıma engelli öğrenciler için ülkenin meslek haritası da diyebiliriz" değerlendirmesini yaptı. 

İstihdam haritası nasıl çıkarıldı 

Genel Müdürlüğün hazırladığı rapora göre, Türkiye`de 62 ilde toplam 129 özel eğitim mesleki eğitim merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde toplamda bin 360 şube ve 456 atölyeyle eğitim öğretim hizmeti veriliyor. Genel Müdürlüğün çalışması kapsamında, bu merkezlerde uygulanan programlar içerisinde yer alacak 22 meslek alanı belirlendi. Bu meslek alanlarıyla ilgili 15 alan çalışması yapıldı. Daha sonra çalışılmak üzere 7 meslek alanı belirlendi ve alan komisyonları oluşturuldu.

Bu kapsamda el sanatları teknolojisi, kimya teknolojisi, matbaa teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme, motorlu araçlar teknolojisi, mobilya ve iç mekan tasarımı, seramik ve cam teknolojisi, metal teknolojisi, tekstil teknolojisi, inşaat teknolojisi, konaklama ve seyahat, yiyecek içecek teknolojisi, güzellik ve saç bakımı, gıda teknolojisi, tarım, giyim üretim teknolojisi olmak üzere 15 meslek alanı çalışması tamamlandı. 

Bölgelere göre haritada yer alan meslekler

İstanbul`da hemen hemen her alanda mevcut olan istihdam potansiyeline yönelik okullarda atölyelerin mevcut olduğu ancak bunların geliştirilmesi gerektiği görüldü. Batı Marmara Bölgesinde ise hizmet elemanları, yiyecek içecek, konaklama ve seyahat, giyim, tekstil, paketleme, dokuma ve büro hizmetleri başta olmak üzere yine hemen hemen her alanda istihdam imkanlarının olduğu tespit edildi.

Doğu Marmara Bölgesi`nin mobilya, tesisat, konaklama ve seyahat, tekstil, elektrik-elektronik, paketleme ve ambalaj, kuaförlük-saç bakım, alanları başta olmak üzere yine bir çok alanda potansiyel barındırdığı ortaya çıktı. Ege Bölgesinde tarım, mobilya, dekorasyon, perakende marketçilik, hizmet elemanları, yiyecek içecek, konaklama ve seyahat, giyim, tekstil, paketleme, dokuma, mermercilik, seramik ve cam alanlarının potansiyel istihdam alanları olduğu bildirildi. 

Batı Anadolu Bölgesi`nde ise hizmet elemanları, büro hizmetleri, matbaa ve süs eşyaları alanında yoğun istihdam alanlarının mevcut olduğu aktarıldı. Akdeniz Bölgesi`nin de genel anlamda hizmet elemanları, konaklama ve seyahat, kimya, tesisat, metal, mermer süslemeciliği, oto bakım ve yıkama, tarım ve temizlik hizmetleri istihdam alanlarının fazla olduğu belirlendi.

Orta Anadolu Bölgesi`nin yiyecek içecek, konaklama ve seyahat, giyim, tesisat, tarım, süs eşyaları, oto tamir ve bakım, Batı Karadeniz Bölgesi`nde tekstil teknolojisi, hizmet elemanları, temizlik ve kat hizmetleri, el sanatları, hayvancılık ve paketleme, Doğu Karadeniz Bölgesi`nde çay üretimi ve paketleme, hizmet elemanları, ayakkabı üretim, konaklama ve seyahat, Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarım ve ağaç işleri, Orta Doğu Anadolu Bölgesi yeterli düzeyde olmasa da tekstil, inşaat, paketleme, tesisat, hizmet elemanları, bahçecilik, hayvancılık alanları potansiyel istihdam alanları olarak tespit edildi. Güney Doğu Anadolu Bölgesi`nde triko, gıda, giyim, matbaa, hizmet elemanları, tarım, el sanatları, dokuma, oto tamir bakım ve temizliği alanlarında istihdam imkanlarının bulunduğu ortaya çıktı.


 

Eklenme Tarihi: 11:38 01-02-2016