Bazı okullar not garantisi vererek kayıt yapıyor

MEB`in hazırladığı İl Milli Eğitim Müdürleri Ortak Sınav Sonuçları Değerlendirme Raporu’nda çarpıcı bilgilere yer verildi. Raporda, ücretli öğretmenliğin başarıyı düşürdüğü, bazı okullarda not garantisi verilerek öğrenci kaydı yapıldığı belirtildi. İşte o raporda öne çıkanlar;

 

MEB`in hazırladığı İl Milli Eğitim Müdürleri Ortak Sınav Sonuçları Değerlendirme Raporu yayınlandı.

Posta Gazetesi Eğitim Editörü Yaşar Özay’ın haberine göre,  TEOG’da sıkıntılar olduğu vurgulanan raporda, ücretli öğretmenliğin nitelik ve başarıyı düşürdüğüne dikkat çekildi. Niteliksiz ücretli sınıf öğretmenlerinin telafisi güç sorunlara yol açtığı kaydedilen raporda, “Mümkün olabildiğince kadrolu öğretmen istihdamına gidilmeli” denildi. Özellikle İngilizce-matematik derslerine çoğunlukla ücretli öğretmenlerin girmesi veya öğretmen yokluğu düşük başarının temel nedeni olarak gösterildi. ‘Birleştirilmiş sınıflarda okuyan öğrencilerin, okuma-yazma gibi temel becerileri kazanmadan bir üst öğrenime geçtikleri’ ifadeleri yer aldı. İkili eğitim yapılan okullarda öğretmenlerin ve öğrencilerin okula bağlılığının azaldığına vurgu yapıldı. Not verme sisteminin öğretmenlerde keyfiliğe yol açtığı ifade edildi.

Bazı okullar not garantisi vererek kayıt yapıyor

Raporun en kaygı verici bölümünü ise ‘not garantisi ile kayıt’ iddiaları oluşturdu. “Bazı okullarda not garantisi verilerek öğrenci kayıtlarının yapıldığı, özellikle ekonomik düzeyi yüksek ailelerin devlet okullarında öğretmenlere not konusunda baskı yaptıkları ifade edilmiştir” denildi.

Raporda öneriler

Raporda Milli Eğitim Müdürleri’nin temel sorunlar ve çözüm önerileri şöyle sıralandı:

- Öğretmenler atandıkları yerlerde en az 4 yıl görev yapmalı.

- Öğretmen atama takvimi eğitim öğretim takvimini aksatıyor.

- Teşvik sistemi getirilerek dezavantajlı bölgelerde çalışma özendirilmeli.

- Zorunlu hizmet uygulaması daha dar ve özel kapsama dönüştürülmeli.


 

Eklenme Tarihi: 12:08 14-01-2016