ERG’den yetkilere çağrı: Çocuklar yaşasın, öğretmensiz ve eğitimsiz kalmasın!

Güneydoğu’da yaşanan terör olayları nedeniyle eğitim yapılamaması sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Eğitim Reformu Girişimi (ERG), bölgede bir süredir şiddetlenerek artan çatışmaların başta yaşama ve gelişme hakları olmak üzere tüm temel hakları elden gitmiş çocukları öğretmensiz ve eğitimsiz bıraktığı gerekçeleriyle var olan durumun bir an önce düzeltilmesi talebiyle yetkililere çağrıda bulundu.

 

Doğu ve Güneydoğu’da artan terör olayları nedeniyle sene başından bu yana eğitim aksarken, son olarak da Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cizre ve Silopi’de görevli öğretmenlere çalışma yerlerinden ayrılmaları için ‘hizmetiçi eğitim izni’ sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi.

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), Güneydoğu`da bir süredir şiddetlenerek artan çatışmalar nedeniyle başta yaşama ve gelişme hakları olmak üzere tüm temel hakları elden gitmiş çocukların öğretmensiz ve eğitimsiz kaldığı ve bu durumun bir an önce son bulması için yetkililere çağrıda bulundu. ERG’den yapılan yazılı açıklamada, Çocukların -kazananı olmayan bir savaşta- bir kez daha kaybeden olduğu vurgulanarak, olağanüstü bir durumun varlığının, devletlerin eğitim hakkına ilişkin yükümlülüklerini ortadan kaldırmadığı çocukların ve öğretmenlerin bir an önce, barış ortamında tüm temel haklarından yararlanabilmesi için yapılması gerekenler sıralandı.

ERG’den yapılan açıklama şöyle;

Güneydoğu`da bir süredir şiddetlenerek artan çatışmada, başta yaşama ve gelişme hakları olmak üzere tüm temel hakları elden gitmiş çocuklar öğretmensiz ve eğitimsiz kalıyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cizre ve Silopi’de görevli öğretmenlere çalışma yerlerinden ayrılmaları için ‘hizmetiçi eğitim izni’  vermesi çocukların eğitim hakkına dair fiili durumu resmileştirdi. Çocuklar -kazananı olmayan bir savaşta- bir kez daha kaybeden oluyor.

Olağanüstü bir durumun varlığı, devletlerin eğitim hakkına ilişkin yükümlülüklerini ortadan kaldırmaz. Kaldı ki eğitim, çatışma ve kriz dönemlerinde ve sonrasında çocuklara kendilerini güvende ve desteklenmiş hissettirmenin temel yollarından biridir. Ayrıca, eğitim, halen çatışma yaşanan bölgelerde barışın ve umudun yeniden yeşerebilmesi için gerekli altyapıyı sağlayabilir. Türkiye Cumhuriyeti okulların sadece fiziksel değil psikolojik ve duygusal olarak da güvenliğini sağlamaktan ve iyi bir eğitimin kesintisiz olarak devam etmesinden birincil derecede sorumludur.

Çocukların ve öğretmenlerin bir an önce, barış ortamında tüm temel haklarından yararlanabilmesi için aşağıdaki soruların yanıtlarının önemli olduğunu düşünüyor ve cevaplarını bekliyoruz:

  1. Başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere sorumlu kamu kurumlarının bölgede eğitimin normal seyrine dönmesi için acil eylem planları hazır mı?
  2. Öğretmenlerin görevlerine ne zaman dönmesi planlanıyor?
  3. Çocukların eğitim hakkından mahrum kalacağı bu dönemin telafisi için ne öngörülüyor?
  1. Valilikler tarafından uygulanan sokağa çıkma yasakları dolayısıyla okula gidemeyen ve bundan dolayı öğretim programının gerisinde kalan ve travmaya maruz kalma riski yüksek olan öğrencilerin TEOG ve LYS sınavlarında yaşadıkları olumsuzluklarla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ne yapacak?
  2. Çocuklara ve öğretmenlere psikososyal destek ne zaman ve nasıl sunulacak? Öğretim programlarının çatışma ortamındaki çocukların gereksinimlerine daha iyi yanıt vermesi nasıl sağlanacak?
  3. Başka ilçelere ve illere göç etmek durumunda kalan çocuklara ne tür destekler sunulacak?
  4. Uzun dönemde, çoğulcu, insan haklarına saygılı ve barışı teşvik eden eğitim içeriklerinin ve yöntemlerinin benimsenmesi için plan yapılıyor mu?

Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan tüm çocukların temel haklarının korunması kamuoyunun bir numaralı önceliği olmalıdır. TBMM’de temsil edilen partiler yasama organının tüm araçlarını kullanarak çocukların haklarını savunmalı ve yukarıdaki soruların bir an önce yanıtlanmasını sağlamalıdır. Bu bağlamda, hükümeti ve tüm kamu kurumlarını çocukları çatışmadan korumak için azami özen göstermeye ve gereken her türlü eylemi almaya davet ediyoruz.

Güneydoğu’da neler yaşanıyor?

Sene başından beri eğitim faaliyetlerinin aksadığı bölgede sınav iptalleri yaşandı. 33 bin öğrencinin eğitim gördüğü Mardin’in Nusaybin ilçesinde TEOG sınavları güvenlik nedeniyle 12-13 Aralık’a ertelendi. Bu tarihteki mazeret sınavları da yapılamadı. Mardin’in Derik ilçesinde de 26 Kasım’daki sınavlara, sokağa çıkma yasağı nedeniyle 1291 öğrenci katılamadı. Bu öğrenciler 12-13 Aralık’ta mazeret sınavına alındı. Diyarbakır ve Mardin’in bazı ilçelerindeki öğrenciler sınav için başka okullara taşındılar. Okula gidemedikleri halde diğer kentlerdeki öğrencilerle aynı sınavlara tabi olan öğrencilerin durumu tartışılırken Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçesinde hizmetiçi eğitim gerekçesiyle okulların kapanması yankı uyandırdı. Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili “Hizmetiçi eğitimin süresi 14-16 Aralık. Bunlar ders dönemlerinde de yapılabiliyor. Böyle bir eğitime ihtiyacımız vardı. Öğretmenlerin kendilerini geliştirmesi gerekiyor” dedi.


 

Eklenme Tarihi: 11:21 15-12-2015