Eğitimde Finlandiya Modeli

 

Beş buçuk milyonluk nüfusuyla küçük bir ülke sayılabilecek Finlandiya’yı 90’lı yıllarda dünya çapında meşhur eden Nokia marka telefonların yerini 2000’li yıllarda iletişim teknolojisinin yeni gözdeleri akıllı telefonlar alırken, Finlandiya bu kez eğitim sistemiyle uluslararası kamuoyunun gündemine taşınır oldu. OECD tarafından üç yılda bir gerçekleştirilen PISA testlerinde ardı ardına kaydettiği başarılar sayesinde dünyanın dört bir yanından eğitim bilimcilerin dikkatini üzerinde toplayan Finlandiya, eğitim sisteminde gerçekleştirdiği çarpıcı yeniliklerle halen hemen her yıl adından söz ettiriyor.

Günümüzde “nitelikli eğitim”le özdeşleşen Finlandiya’nın eğitim sistemiyle ilgili bugüne dek pek çok araştırma yayınlandı. Finlandiyalı eğitim bilimci Pasi Sahlberg 2011 yılında yayınladığı Finnish Lessonsadlı eseriyle bu konuda öncülüğü üstlenerek “eğitimde Finlandiya modeli” olarak tanınmaya başlayan fenomeni dünyaya tanıttı. Biz de Metropolis Yayıncılık olarak yazarın 2017 tarihli, konuyla ilgili en güncel ve en temel bilgileri içeren eserini Eğitimde Finlandiya Modelibaşlığıyla yayınlayarak Türkiye’de eğitim sistemiyle ilgili tartışmalara katkıda bulunmak istedik.

Dr. Özgür Bolat’ın önsözüyle

Pasi Sahlberg bu kitapta, “model eğitim sistemi” olarak tanınan Finlandiya’nın kaydettiği bu çarpıcı başarının altında herhangi bir “mucize” yatmadığını vurguluyor. Sahlberg’e göre bütün mesele eğitim liderliği; yani doğru ilkelere sahip olmak ve başka ülkelerin iyi uygulamalarından öğrenmek. Ayrıca Finlandiya’da 80’lerden itibaren gerçekleştirilmeye başlanan eğitim reformlarına yön veren bilgi birikiminin kökenlerini ve bu birikimin nasıl işler hale getirildiğini de ayrıntılı bir şekilde açıklıyor. Ayrıca bu kitapta Finlandiya eğitim sistemiyle ilgili doğru bilinen pek çok yanlış ve şehir efsanesi de yerli yerine oturtuluyor.

Kitaba bir önsöz yazısıyla katkıda bulunan eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat ise Finlandiya ve Türkiye’yi eğitim sistemleri bağlamında karşılaştırmalı olarak değerlendirerek konuyu Türkiye kamuoyu için açımlıyor. “Eğitim hakkında bizim bilmeyip de Finlandiyalıların bildiği bir şeyler olabilir mi acaba? Yoksa onları bizden farklı kılan tek şey uygulama aşamasında iyi olmaları mı?” gibi sorulardan yola çıkan Bolat, Finlandiya’dan öğrenebileceğimiz çok şey olmakla birlikte sağlam bir eğitim reformu için öncelikle değiştirmemiz gereken bazı temel hususlar olduğuna dikkat çekiyor.

Eğitimde Finlandiya Modeli’ni Türkiye’de daha nitelikli bir eğitim sistemi için verilen çabalara katkı sunması ümidiyle dikkatinize sunuyoruz.

Metropolis Yayıncılık

 

 

 


 

Eklenme Tarihi: 00:03 28-05-2018
Eğitim Finlandiya çocuk Kitap