“Florya Bisons 6232” takımı Amerika'da...

Özel Florya Anadolu Lisesi Robot Kulübü öğrencilerinden oluşan “Florya Bisons 6232” takımı, Amerika’nın Orlando Eyaletinde düzenlenecek olan FRC (First Robotic Competition) Regional yarışmasında hem okullarını hem de Türkiye’yi temsil etmek üzere yola çıktı.

Gençlere ilham veren First Robotics Competition (FRC) New Hampshire lise spor salonunda, yirmi sekiz takımla, 1992 yılında çalışmalarına başladı. Bugün dört FIRST programı ve yılda 400.000`den fazla gence erişen yapı gençlerin eğlenerek kazandıkları bilgi ve yol boyunca edindikleri dostluklarla, öz güvenlerini, yaratıcılıklarını, problem çözme becerilerini geliştirme iddiasında. Gençlerin sorumluluklarının farkında birer dünya vatandaşı olmalarına tüm süreçleriyle yardımcı oluyorlar.

Spor heyecanını bilim ve teknolojinin zorluklarıyla birleştiren bu turnuvada sıkı kurallar, sınırlı kaynaklar ve yoğun altı haftalık zaman sınırlaması var. Sponsor bulma, takım "marka" tasarlama çalışmanın ilk adımları. İşbirliği yapılan bir başka ekiple birlikte, rakip takımlarla yapılacak maçlar için endüstriyel boyutlu robotlar tasarlanıyor, programlanıyor. İşbirliği yapılan takımlar ve rakip takımlar her karşılaşmada değişebiliyor. Bu; bir ekibin parçası olma, beyin fırtınası uygulamasında etkin görev alabilme, iletişim kurma becerilerinin gelişmesine katkı sağlıyor.

Gönüllü mentör ve mühendislerle yapılan çalışma, yirmi beş yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenleniyor. Lise öğrencilerinin katıldığı turnuva;  dünyanın her yerinden gençlere girişimcilik, kritik düşünme, centilmenlik ve duyarlı profesyonellik gibi pek çok beceri kazandırmayı hedefliyor. 

Özel Florya Anadolu Lisesi Robot Kulübü Ekim 2015’te kurulmuş. Türkiye` de ilk defa Fikret Yüksel Vakfı Organizatörlüğünde düzenlenen, yirmi sekiz köklü takımın katıldığı bir turnuva olan Off-Season FRC Türkiye’ de Aralık 2015’ te Ülker Sports Arena` da, okullarını 7016 takım numaralı Florya Bisons ekibi olarak temsil ettmişler. Kurdukları üçlü ittifakla Türkiye Şampiyonluğunu da kazanmışlar. Mart 2016’ da 6232 takım numarasıyla FRC South Florida Regional’ da hem okullarını hem de ülkemizi temsil etmişler. Kasım 2016 Off-Season FRC Türkiye`de Team Spirit (En İyi Takım Ruhu) ödülü de onların olmuş. Bu yıl da şu sıralar FRC Orlando Regional’da ülkemizi gururla temsil edecekler...

Yarışma Heyecanı Başladı 

“Florya Bisons 6232” takımı Amerika’nın Orlando Eyaletinde düzenlenecek olan FRC (First Robotic Competition) Regional yarışmasında okullarını ve Türkiye’yi temsil etmek üzere yola çıktı. Yoğun emeklerle yarışmaya hazırlanan 13 kişilik ekip, beyin fırtınasıyla çalışmalarında mekanik donanım, yazılım ve çağımız teknolojisine uygun araçlar kullanarak hazırlıklarını tamamladı. % Mart`ta Florya Anadolu Lisesi FRC ve FLL Koordinatörü Canan Ketenci Aklan ve Kurucu Temsilcisi Erol Öztürk rehberliğinde yola çıkan öğrenciler aileleri tarafından havaalanından yolcu edildi.

09-10-11 Mart`ta gerçekleşecek bu çetin yarışmada öğrencilerimize, egitimveegitim.com ailesi olarak bizler de başarılar dileriz...


 

Eklenme Tarihi: 15:59 08-03-2017
Özel Florya Anadolu Lisesi Robot Kulübü Öğrenci Florya Bisons 6232 Amerika Orlando FRC First Robotic Competition Türkiye