Darüşşafakalı öğrenciler yararına sergi...

Eğitimde fırsat eşitliği misyonuyla eğitimle yaşamları değiştiren Darüşşafaka Cemiyeti`nin vasiyet bağışçısı ressam Mahmure Özçelik, 25. Kişisel Resim Sergisi`ni Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde Darüşşafakalı öğrenciler yararına açtı. Özçelik, 50 eserden oluşan resim sergisini Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde izleyicileriyle buluşturuyor. Sergi, 15 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir.

İlk kez 9 yaşındayken yaptığı sulu boya resimle Londra’da düzenlenen bir yarışmada birincilik ödülü aldığını belirten Özçelik: ‘‘Resim yapmayı ve ürettiklerimi bağışlamayı hiç bırakmadım. Bugüne kadar farklı kurumlar için yaklaşık 12 bağış sergisi düzenledim. Sağlığım el verdiği müddetçe çalışmaya ve bağış yapmaya devam edeceğim’’ dedi. Özçelik sözlerine şu şekilde devam etti: “Benim her şeyim Darüşşafaka’nın. Darüşşafaka’nın çocuklar üzerinde o kadar emeği var ki ondan başka bir şey düşünemiyorum. Çocukların özel bir yeri var bende. Hele anne ve babası olmayan çocuklar, büyük hizmet ve ilgi bekliyor. Bu resimler benim satmaya kıyamadığım eserlerim. Şimdi buradan elde edilecek geliri yine onlara bağışlayacağım. Umarım onlara faydalı olurum”.

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Darüşşafaka Cemiyeti Baş Hukuk Müşaviri Av. Dr. İnci Ercan, Genel Sekreter Yardımcısı Burçak Karakaya ve cemiyet çalışanlarının da katıldığı açılış kokteyline Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü de katılım gösterdi. 

Sergiyle ilgili Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş: “Darüşşafaka’nın varlığı, Türkiye’nin geleceği için de çok önemli. Mahmure Hanım bu sergisinin gelirinin, Darüşşafaka’da eğitim gören çocuklara bağışlanmasını istedi. Çok ulvi bir hareket ve bu bizi çok gururlandırıyor. Ona, Darüşşafaka’da eğitim gören çocuklarımızın selamını getirdik” dedi.

 

Özçelik’in resim sergisinden elde edilecek gelir, Darüşşafaka’ya bağışlanacak. Sanatçının farklı zamanlarda yaptığı eserlerin her biri, 2 bin 500 ile 10 bin lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Sergi, 15 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir. 

Darüşşafaka hakkında:

Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, annesi veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim olanağı tanıyarak yaşamlarını değiştiriyor. “Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana çalışan Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş koşullarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almasını sağladı. Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı ilkesiyle hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk ilkelerine bağlı, yaşam boyu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor. Bugün Türkiye’nin dört bir yanından sınavla seçilen bine yakın öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 9 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı dil ağırlıklı, kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, sosyal ve kültürel anlamda da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, yine Birleşmiş Milletler’in en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olan UN Global Compact’in de üyesidir. Cemiyet, ilk kez 2013’te bağımsız kurumsal yönetim derecelendirme çalışması yaptırarak yönetiminin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen ilk sivil toplum kuruluşu olmuş, üç yıl önce 10 üzerinden 8,4 olan notunu 2016 yılında 9,29`a yükseltmiştir.

 


 

Eklenme Tarihi: 12:52 04-10-2016
Darüşşafaka Daçka öğrenci sergi bağış ressam resim Mahmure Özçelik Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi