Beceri odaklı eğitim modeli hayal mi?

Dünyanın örnek aldığı Finlandiya eğitim modelindeki ana felsefenin Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk dönemlerindeki eğitim deneyimleriyle hayli örtüştüğünü düşünen eğitimci Ali Koç, unutulmaya yüz tutmuş bu değerlerin, Finlandiya modelini de dikkate alarak yeniden şekillendirilmesi gerektiğini ve eğitimde tabuları yıkarak öğretmen odaklı bir eğitimin kapılarını açmak gerektiğini her fırsatta vurgulamakta... "Amacımız eğitime yenilikçi bir bakış açısı getirmek" diyen Fide Okulları Kurucu Genel Müdürü Ali Koç: “Çocukların oyun hakkını elinden almayan, akademik değil beceri odaklı bir eğitim felsefesini benimsiyoruz. Temel eğitimlerini oyun ile alan öğrencilerin ileride daha başarılı oldukları araştırmalarla da saptanmıştır. Her fide öğrencisi, haftada 1 kez dersini mutlaka bahçede alacak, çocuklarımız çarpmayı çarpım tablosu üzerinden değil, oyunda adımlayarak öğrenerek aslolan matematiksel düşünme becerisini öğrenecekler ” diyor.

Ankara’dan Cizre’ye, Alanya’dan Batman’a kadar pek çok farklı coğrafyada öğretmenlik ve yöneticilik yapmış; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan STK’lara, özel okuldan köy okuluna kadar pek çok farklı kurumda görev yaparak Türkiye’deki eğitim sistemine her açıdan bakma fırsatı yakalamış deneyimli eğitimci, fikir platformu Eğitimpedia’nın da kurucusu Ali Koç, sahip olduğu tüm deneyim, bilgi birikimi ve eğitime dair yıllardır hayalini kurduğu her şeyi Fide Okulları’nda hayata geçiriyor.

Eğitim - öğretim hayatına bu yıl merhaba diyen Fide Okulları, Milli Eğitim müfredatını kendine özgü yorumuyla öğrencilere sunarak bambaşka bir eğitim sisteminin kapılarını aralıyor. Başarı tanımı notlara bağımlı sistemin aksine Fide okulları; öğretmenlerin mutlu olduğu ve özlük haklarının korunduğu, öğrencilerin demokratik katılımını esas alan yenilikçi bir bakış açısıyla kapılarını açıyor. Starwars koleksiyonuna sahip müzik öğretmeninin olduğu, Notos’ta öyküleri yayımlanan beden eğitimi öğretmeni olan Fide, öğretmenin de ilgi alanı olduğu, nefes aldığı, öğretmen odaklı özelliğiyle öne çıkıyor.

Öğrenmek parmak izi kadar farklıdır

“Öğrencilerimiz bizim için birer fide” diyen Ali Koç, bugünün çocuklarının eskisine göre imkanlarının daha çok artmasına, estetik açıdan yüksek kalitedeki fiziksel mekanlara sahip, daha yüksek teknolojik imkanlarla donanmış ortamlarda eğitim görmelerine rağmen, yapamayacaklarına ve başaramayacaklarına inandırıldıklarına dikkat çekiyor.

Bunun tam aksi yönde bir anlayışla kurgulanmış Fide Okulları, öğrencilere yapabileceklerini, başarabileceklerini, dahası yaşayarak öğrenmeleri gerektiğini öğreten bir felsefeyle hareket ediyor. Dünyanın örnek aldığı eğitim sistemi olan Finlandiya eğitim sisteminin de ana felsefesini oluşturan bu yaklaşımın merkezinde bugün olduğu gibi öğrenci değil, tıpkı köy enstitülerinde olduğu gibi öğretmen yer alıyor. Eğitime getirdikleri bu yenilikçi bakış açısının globalden yerele, yerelden globala uzanan bir sistemin olduğunu belirten Ali Koç; “Biz Fide okullarında Finlandiya eğitim sisteminden önemli dersler çıkarmış olsak da onu buraya getirip birebir uygulamadık. Çünkü bu taklitçilik olurdu ve bu aşı kesinlikle tutmazdı. Biz bunun yerine zaten bizde de var olan ama unutulmaya yüz tutmuş eğitim alanındaki değerlerimizi, Finlandiya modelini de dikkate alarak yeniden şekillendirdik, uygulanabilir ve yenilikçi bir model ile hayata geçirdik” dedi.

İyi eğitim iyi öğretmenle olur

Fide Okulları’nın en önemli felsefelerinden biri öğretmen odaklı eğitim. “Eğitim sistemindeki tabuları yıkarak, eğitim sistemindeki mevcut bakış açısını değiştirmeyi hedefliyoruz. Başarının sırrı iyi öğretmendir. Öğrenci öğretmenini severse başarıyı yakalar. Mutluluğu bulaştıran kişi öğretmenlerdir” diyen Ali Koç, Fide Okulları’nın bir diğer önemli farkının ise akademik odaklı eğitimden ziyade beceri odaklı eğitim felsefesini benimsemiş olmasının olduğunu söyledi.

“Büyük bir rekabetle ve hırsla yetiştirilen çocuklar, büyük bir rekabetle ve hırsla çalıştırılan öğretmenler kültürünün dışında bir kültür yaratmak istiyoruz diyen Koç, “Akademik odaklı bir okul olursanız, her sınıfın bir tane birincisi olur. Diğerleri kaybeder. Çünkü en değerli şey akademik başarıdır. Beceri odaklı bir okul olursanız, kimi bahçede becerisiyle öne çıkar, kimi sporda, kimi bir atölyede becerisiyle öne çıkar, kimi akademik becerisiyle. O zaman çocuklar der ki: “Hepimizin başka bir zenginliği ve rengi var”. O zaman çocuklar çok yönlü büyürler. O zaman aslolan rekabet olmaz” şeklinde sözlerini sürdürdü.  

Teneffüsler 15 dakika

Fide Okulları’nda teneffüslerde, çocuklara sadece bastırılmış enerjilerini atma fırsatı vermekten çok daha fazlası sunuluyor. Öğrencilere kurallar olmadan, herhangi bir eğitim metoduna sokulmadan, sadece ama sadece oyun oynayabilecekleri uygun bir ortam ve zaman yaratılıyor. Yapılan birçok araştırma da, bu tür bir yaklaşımın çocukların gelecek başarısına oldukça önemli bir etki yaptığını gösteriyor. Uzun teneffüslerle çocukların çok daha özgür kaldığını belirten Ali Koç; “Çocuklar oyun oynarken bütün duygularını harekete geçirir, hayata dair bütün kavramları aynı anda ortaya koyar. Merak, öğrenme, hırs, mutluluk, özgürlük, paylaşım gibi bütün kavramlar en rahat oyun oynadıkları zaman ortaya çıkar. Bu yüzden teneffüslerimizi uzun tutuyoruz. Bu süreçte oyunlarına karışmıyoruz, yani hiçbir kural koymuyoruz. Bütün sürecin yönetimi onlara ait. Biz sadece onları gözlemliyor ve çok daha iyi tanıyoruz. Bu sayede çocuklar okulu çok seviyor. Farkında olmadan yaşama dair birçok bilgiyi oyun oynarken öğreniyorlar” dedi.

Çocuklar bisiklet tamir etmeyi bile öğreniyor

Fide Okulları’nın en önemli farklarından biri de atölyeleri olacak. Fideli çocuklar, günlük hayatın içinden kopmadan, kodlama, tasarım, maker&işlik, beden, görsel sanatlar, drama, masal gibi başlıklardaki atölye eğitimlerini de ilkokuldan itibaren müfredat kapsamında alacaklar.

Her gün 2 saat atölye eğitimi alan çocuklar, bu kapsamda, bisiklet tamir etmeyi öğrenecek, balık filesi dikecek, çivi çakmayı deneyecek. Çocuklarla hafta sonu yapılacak kamplarla; işbirliği, güven, problem çözme becerilerini geliştirecek aktivitelere yer verilecek. Günlük hayatın içinden kopmadan yetişen çocuklar, bu sayede bildiklerini, normal hayatlarında karşılarına çıkan insanlara da aktararak merhamet ve yardımlaşma duygusunu geliştiriyorlar.

Sınav yok, ev ödevi yok

Çocukların okul dışında yaşam kalitesinin düşmemesi için, servis ile uzaklığı 35 dakikayı geçen lokasyonlardan öğrenci kaydı alınmayan Fide Okulları’nda öğrencilere ev ödevi de verilmiyor. Öğrencilerin kişisel meraklarına yönelik araştırmalar yapmaları ve okumaları ise destekleniyor. Okulda sınav sistemi yerine, değerlendirme sistemi uygulanıyor. Öğrencilerin öğrenme süreçleri ve bu süreçlerin sonuçları değerlendiriliyor, kendilerini geliştirebilmeleri için geri bildirimde bulunuluyor.

1200 öğretmen başvurdu

Fide Okulları‘nda çalışmak bin 200 öğretmenin başvurduğunu belirten Ali Koç, öğretmen seçme kriterlerini şöyle anlattı: “Bizim öğretmenlerimize tek bir sorumuz oluyor: ‘Son bir yılda neler yaptın?’ Bizim için en önemli olan şey kendini yenilemek. Yeni nesle ayak uydurmak, iletişim kurarken uzak değil yakın olmak çok önemli. Sonradan edinilmiş olanı değil, kendinde var olan değerleri keşfetmiş, koşu, resim gibi bir tutkusu olan, tek yönlü değil çok yönlü olan öğretmenlerle yol arkadaşı olmayı tercih ediyoruz”

Her sınıfta ‘özel gereksinimli’ çocuğumuz var

Daima farklılıklara açık olduklarını belirten Ali Koç; her sınıfta mutlaka ‘özel gereksinimli’ bir başka ifade ile engelli bir öğrencinin olacağının altını çizerek; “Velilerimize ve öğrencilerimize bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Bu misyon bizim olmazsa olmazımız. Şartlara uygun olarak bir sınıfta kaç ‘özel gereksinimli çocuk’ olacaksa o kadar öğrencimizden kayıt alacağız “ dedi. Ali Koç ayrıca, Fide Okulları’nda akademik başarı bursu değil sadece ihtiyaç bursu vereceklerini de belirtti.

Hedef; Kampus Odaklı Büyüme

İstanbul Anadolu Yakası’nda Maltepe’de eğitim hayatına merhaba diyen Fide Okulları, 2 yıl içerisinde ikinci kampusunu Avrupa Yakası’nda açacak. Kampus odaklı büyüme hedeflediklerini belirten Ali Koç, önümüzdeki 5 yıl içinde İzmir ve Ankara’da da yatırım yapacaklarını söyledi.


 

Eklenme Tarihi: 11:40 16-09-2016
Fide Okulları Ali Koç Likyalı Eğitim Pedia Beceri Odaklı Eğitim Öğretmen