Beyoğlu Anadolu Lisesinde karma eğitime son veriliyor

Türkiye’nin köklü liselerinden Beyoğlu anadolu Lisesi’ne gelecek eğitim öğretim yılından itibaren sadece kız öğrencilerin kabul edileceği iddia edildi. Bu iddia veliler ve öğrencilerin tepkisine yol açtı. Okul müdürü İsmail Onay`ın  Hürriyet`e yaptığı açıklamada ise bu iddialar doğrulandı. 210 kontenjanlı okula gelecek eğitim öğretim dönemi itibarıyla sadece kız öğrenciler alınacak.

 

Durumdan rahatsız olduklarını belirten bir kız öğrenci, “Gerekçe olarak erkek öğrencilerin, okulun tarihi yapısına zarar verdiği ve basketbol gibi şeyler için çok fazla bütçe ayrılmasını istediği söylendi. Bunları kız öğrenciler de istiyor. Bunun bahane olduğunu düşünüyoruz.”

Okulun bu durumuna üzüldüklerini belirten bir erkek öğrenci de şunları söyledi: “Velilerimiz de bu kararı desteklemiyor. Birkaç seneye kadar imam hatip lisesi olacağını düşünüyoruz.”

TEKLİF OKUL MÜDÜRÜNDEN

Okulun 2002 yılına kadar kız lisesi olarak eğitim verdiğini söyleyen müdür İsmail Onay, lisenin orijinal haline dönüştüğünü savundu. Onay şöyle konuştu: “2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren sadece kız öğrenciler alınacak. Çok abartılacak bir şey değil” açıklamasını yaptı. Onay, neden bu uygulamaya geçildiği sorusuna şu yanıtı verdi: “Burası tarihi bir okul. Orijinaline döndü. Bu kararın alınmasına etki ettim. Teklif ettim, Bakanlığa sundum. Bakanlık kabul etti.”

MESAJLA BİLDİRİLDİ

DEĞİŞİKLİK okul müdürü tarafından velilere SMS ile bildirildi. Mesajda şu ifadeler yer aldı: “Okulumuzda binamızın fiziki şartları değerlendirilerek tarafımdan yapılan teklif üzerine kademeli olarak yalnızca kız öğrenci alınacaktır. Bu konuda öğrencilerimizin kendilerini zor durumda bırakacak tutum ve davranışlardan kaçınmalarını önemle istirham ederim.”

Öğrenciler 17 Haziran Cuma günü Saat14.00`te lisenin önünde basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Hürriyet


 

Eklenme Tarihi: 16:53 15-06-2016
Okul Eğitim Karma eğitim Öğrenci