Çocuklar için keyifli kitaplar

Haberlerimizden de okudunuz, Dünyanın en zeki adamlarından sayılan Michio Kaku Türkiye`deydi... Bugünün önemli verileri üzerinden giderek geleceği gözlerimizin önüne serdi...  Eğitimle ilgili pek çok önemli şey söyleyen ünlü fütürist, konuşmasında bir ara "Kitaplar yok olacak" dedi... Kitaplar ne zaman yok olur bilemiyoruz ama hikayeler, masallar hiç yok olmayacak, bundan eminiz... Biz de kitaplar yok olmadan çocuklarımız için kitaplar önerelim istedik. 

Müzisyen İnek Sırma (Geoffroy De Pennart, Kır Çiçeği Yayınları)

Sırma bir çiftlikte yaşıyordu. Müziğe çok yetenekliydi. Verdiği küçük konserlerle ailesini ve arkadaşlarını büyülüyordu. Günün birinde, büyük bir müzik yarışması düzenlendiğini okudu. Ülkedeki tüm orkestralar bu yarışmaya katılmaya davet ediliyordu. Sırma şansını denemeye karar verdi ve yola koyuldu.

Öykümüz Sırmanın yola koyulması ile başlıyor. Müzik yapma tutkusu ile başvurduğu orkestralarda müzikle ilgisi olmayan nedenlerle yer bulamayan Sırma yılmadan arayışlarına devam ediyor. Bu arayışlara devam ederken farklı kimlikler ve aidiyetlerle ( Işıldayan Gülümseme Orkestrası, Müziksever Otoburlar, Gevişgetirenler Oda Topluluğu, Boynuzlu Hayvanlar vb.) tanışıyor. Bu gruplarla tanıştığında müzik yeteneği değil dış görünüşü ile değerlendiriliyor Sırma. Sorguluyor ama kendisine yer bulamıyor. Tam umudu kesmişken karşısına çıkan Çaka ile birlikte kendi orkestralarını kurmaya karar veriyorlar. Kendileri gibi çeşitli nedenlerle hiçbir gruba dâhil olamayan ancak müzik yeteneği olan kahramanlarla kurdukları müzik topluluğu ile tabi ki birinci oluyorlar.

 Güneşi Uyandıralım (Jose Mauro de VASCONCELOS, Can Çocuk Yayınları, 256s.)

“Yüreğin düşlerle dolu olduğu sürece bunları korumaya çalış.”

Şeker Portakalı’nın sevimli, küçük kahramanı "Zeze", işte yine karşınızda. Gözlerinin içi yine ışıl ışıl, yüreği yine sevgi dolu. Ama hüzünleri, biraz daha büyümüş bir çocuğun hüzünleri. Küçüklüğündeki küçük "Şeker Portakalı" yok, ama bu kez de yüreğinde sevgili Kurbağa`sı var. Zengin ve aşırı alıngan bir aile onu evlat edinmiştir. Ama Zeze, babalığının iyi niyetli davranışlarına bir türlü karşılık verememektedir. Evdeki tek dostu, aşçı Dadada`dır. Bir de düşlerindeki, yeri hiçbir zaman doldurulamayacak olan, yüreğine sokulup yerleşen Kurbağa`sı ve filmlerde görerek gerçek babasının yerine koyduğu ünlü Fransız şarkıcı ve oyuncu Maurice Chevalier vardır. Çok parlak bir öğrencidir Zeze. Şimdi ergenlik dönemindedir; sinirlidir, huysuzdur. Üstelik sırılsıklam âşıktır. 

 

Moby Dick (Herman MELVILLE, Arkadaş Çocuk Yayınları,648s.)

Bana İsmail deyin!” cümlesi ile başlayan roman, anlatıcı İsmail`in ağzından Kaptan Ahab adlı roman kişisinin Moby Dick adlı balinanın peşinde yaşadığı macerayı anlatır.

Simgesel okumalara açık bir kitap olan Moby Dick ile ilgili olarak; Ahab ve Moby Dick arasındaki çatışmanın birey ile doğa, Ahab ve gemi mürettebatı arasındaki çatışmanın birey ile toplum arasındaki gerilimi yansıttğı; Ahab karakterinin 20. yüzyılın diktatörlerinin habercisi olduğu; geminin Amerikan toplumunu, acımasız Ahab’ın ise acımasız kapitalizmi ifade ettiği şeklinde okumalar yapılmıştır.

 

Rahatı Kaçan Ağaç (Melih Cevdet ANDAY, Adam Yayınları, 344s.)

“Tanıdığım bir ağaç var
Etlik bağlarına yakın
Saadetin adını bile duymamış
Tanrının işine bakın.
Geceyi gündüzü biliyor
Dört mevsimi, rüzgarı, karı
Ay ışığına bayılıyor
Ama kötülemiyor karanlığı.
Ona bir kitap vereceğim
Rahatını kaçırmak için
Bir öğrenegörsün aşkı
Ağacı o vakit seyredin.”

Sıradan insanı, sokağı şiire sokan Melih Cevdet, büyük bir sadelik içinde müthiş bir sanat ortaya çıkarmıştır. Şiiri öncelikle konu kalıplarından çıkararak şiirin şairin tamamen içinden olması gerektiğini savunan Melih Cevdet, süslü anlatımların, ses uyumlarının şiiri baltalayarak kelimelerin özgürlüğüne el koyduğunu söylemektedir. Bu anlayış ile kaleme aldığı gerek şiirleri edebiyat dünyasında tartışmalara yol açmıştır.

Lise arkadaşları Orhan Veli ve Oktay Rifat’la birlikte ortaya çıkardıkları Garip Akımı ile Türk şiirindeki yenilenmeyi başlatmıştır. 3 arkadaşın birlikte yayımladığı Garip’ten 5 yıl sonra Rahatı Kaçan Ağaç’ta ise toplumumuzdaki yoksulluk, haksızlık gibi olgulara ince bir yergiyle karşı çıkarken, bir yandan da geleneksel Türk şiiriyle uzak bağlar kurmaktan çekinmedi. 1946’da basılan kitapta Abidin Dino ve Bedri Rahmi’nin resimleri vardır. 

(birsinifdegisir.com)


 

Eklenme Tarihi: 00:10 05-04-2016