"Özel" adaylara sınavlarda ek süre...

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) ve ÖÖG (Özel Öğrenme Güçlüğü) sorununa sahip KPSS ve ALES adaylarına da bu sınavlarda ek süre hakkı geldi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), DEHB ve ÖÖG sorununa sahip adayların sınav performanslarını sorunu olmayanların seviyesine getirmek için 2016 ÖSYS`de uygulamaya başladığı önlemleri KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) ve ALES’e de (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) taşıdı.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneğinin girişimleri sonrasında, 2016 YGS de uygulamaya başladığı önlemlerin ÖSYM`nin diğer sınavlarında da uygulanacağını Dernek Başkanı H.Nezih Çıngır verdiği demeçlerden hatırlıyoruz. Bu önlemlerin neler olduğunu, 13 Mart 2016 YGS de uygulamaya konulan önlemler ve yaşanılanlarla ilgili KPSS ve ALES adaylarının yapması gerekenleri yine Dernek Başkanı Çıngır açıkladı...

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) ve ÖÖG (Özel Öğrenme Güçlüğü) sorununa sahip KPSS ve ALES adayları yeterli sınav performansına ulaşabilmeleri, sınava giren diğer adayların da dikkatini dağıtmamaları için -istedikleri takdirde- ayrı bir odada tek başına sınava girebilecekler. Ayrıca Okuma hızı düşük olan bireylere okuyucu ile b-d karıştırması olanlara kodlayıcı yardımı da verilecek. Sınava giren tüm DEHB ve ÖÖG’li bireylere isteklerine bakılmadan ek süre verilecek.

Bu haklardan yararlanabilmek için ne yapmak gerekiyor?

Sınav kılavuzlarının Engelli Sorunu olay adaylar ile ilgili düzenlemelerin olduğu madde de açıkça belirtildiği gibi öncelikle bir Üniversite veya Devlet Hastanesi’nden ‘Engelli Sağlık Kurulu Raporu ve onaylı bir örneğini almanız gerekiyor. Eğer daha önce bu rapordan alınmışsa tarihi ne olursa olsun o rapor geçerlidir.

 1. Raporunun onaylı örneğini, (Raporun aslı başka zaman gerekli olabileceği için )
 2. Sağlık/Engel Bilgi Formunu,
 3. Sağlık/engel durumlarını belirten dilekçelerini,
 4. Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisini,

Sınav kılavuzundaki ÖSYM’nin Bilkent Ankara adresine göndermeniz  https://ais.osym.gov.tr ile https://sonuc.osym.gov.tr adreslerinden durumunuzu kontrol etmeniz gerekiyor.

Eğer Engelli Sağlık Kurulu Raporunuz yok ve sınav başvuru süreci içinde rapora sahip olamıyorsanız son süre sınava gireceğiniz haftanın Çarşamba günü saat 17.00′ dır. Raporunuzu bu tarihe kadar OSYM’ye dilekçe eşliğinde iletirseniz bu haklardan yararlanacaksınız.

Sağlık Durumu/ Engel Bilgi Formundaki Sürekli engel gurubu bölümünde en alttaki şık olan “Sınıflandırılamayan” ile Özel durumlar bölümünde 2. Satırdaki “Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü” kutucuğunu işaretlemelisiniz.

 •  Sınav Giriş belgesindeki bilgilerinizi tek tek kontrol etmelisiniz.
 •  Boy ve kilonuzu ilk başvurunuz sırasında kayda geçirerek dilekçenizde özel bir istekte bulunabilirsiniz.
 •  İlaç kullanıyorsanız dilekçenizde bundan bahsederek yanınıza 1-2 tane alabilirsiniz.
 •  Okuyucu isteğinizi sınavdan önce ve sınav sırasında değiştirebilirsiniz. Kodlayıcı isteğini ise değiştiremezsiniz.
 •  Sınav sırasında dikkatinizi dağıtanlar için uyarıda bulunabilir bir hak kaybınız var ise sınavdan sonra tutanak tutulmasını isteyebilirsiniz.
 •  Ek süre bilgileri Sınav Kitapçığınız da yazılı olacak. 160 soruluk YGS de bu süre 30 dakika olarak uygulandı.
 •  Sınav kılavuzunun sizinle ilgili maddelerinin birer fotokopisini sınavda yanınıza almanız da yararınıza olacaktır.

(kampushaber)


 

Eklenme Tarihi: 00:41 26-03-2016