21 Mart Dünya Şiir Günü

PEN Dünya Şiir Ödül Töreni 21 Mart Pazartesi akşamı saat 19:00 da Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi`nde gerçekleştirilecek.

Uluslararası PEN Yazarlar Derneği’nin Türkiye Merkezi’nin , her yıl bir usta şaire verdiği şiir ödülünün bu yılki sahibi, Güven Turan. Türk edebiyatının usta ve öncü kalemlerinden Güven Turan şiir, deneme, eleştiri, roman ve öyküleriyle ama ayni zamanda dergicilik, yayın yönetmenliği ve editörlük gibi uğraşlarıyla da yıllarca edebiyatımıza büyük katkılarda bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

Güven Turan, kaleme aldığı 2016 şiir bildirisinde ülkemizi ve dünyayı saran şiddet sarmalına karşı şiiri işaret ediyor: “Bütün dünyayı saran kan, ölüm, sefalet kasırgası içinde, belki bütün bunların temel nedeni olan sevgisizlik, bol söz tüketip hiçbir iletişim kuramama karşısında sığınılacak, hayır, güç alınacak, kuşanılıp karşı durulacak ne var? Bu soruya ‘şiir’ diye karşılık veriyorum.”

Törende Nâzım Hikmet Vakfı adına Turgay Fişekçi konuşurken, PEN Yönetim Kurulundan Tarık Günersel, Haydar Ergülen ile şairler Baki Ayhan T. ve Nazmi Ağıl da Güven Turan şiiri üzerine söz alacaklar. Tören Güven Turan’ın konuşması ve şiir bildirisini okumasıyla son bulacak.

(Sözcü)


 

Eklenme Tarihi: 00:30 21-03-2016