Türkiye Diyanet Vakfı'nın Uluslararası Öğrenci Başvuruları Başladı

Türkiye`de 108 ülkeden öğrenciye eğitim imkanı sağlayan Türkiye Diyanet Vakfı`nın (TDV) Uluslararası Öğrenci Programı`na başvurular başladı. 

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, "Uluslararası İmam Hatip Lisesi", "Uluslararası Konuk Öğrenci Programı" ve "Uluslararası İlahiyat Programı" gibi projelerle 108 ülkeden öğrencilere Türkiye`de eğitim imkanı sunduklarını belirtti.

TDV desteğiyle eğitimlerini imam hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinde, lise, yüksek lisans ve doktora düzeyinde sürdüren 2 bin 404 öğrenci bulunduğunu bildirdi.

Uluslararası imam hatip liselerinde okuyan burslu öğrencilerin, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle, parasız yatılı statüsünde eğitimlerine devam ettiğini söyleyen Mustafa Tutkun "Amacımız dünyada, genel olarak eğitim öğretim, özelde ise din eğitimine erişim imkanından mahrum Müslüman toplumlara bu imkanı sunmaktır dedi.

870 öğrenci mezun olup göreve başladı

Uluslararası İmam Hatip Öğrenci Programı kapsamında Kayseri, Konya ve İstanbul`daki liselerde bin 36 öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Tukun,  "Vakfın imkanlarıyla Somali`den getirilen 198 öğrenci ise imam hatip liseleri, sağlık, tarım ve denizcilik meslek liselerinde eğitim hayatına devam etmektedir. Bugüne kadar Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu, Uluslararası Pendik Kız Anadolu, Konya Uluslararası Mevlana Anadolu ve İstanbul Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu imam hatip liselerinden 986 öğrencimiz mezun oldu dedi.  "Uluslararası Lisans Öğrenci Programı ile yurt dışındaki öğrencilere Türkiye`de üniversite eğitimi alma imkanı sunduklarını ifade eden Tutkun, "Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bin 368 öğrencimiz, ilahiyat fakültelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim görüyor. Program kapsamında şimdiye kadar ilahiyat fakültelerinden 870 öğrencimiz mezun olarak, ülkelerine önemli vazifeler üstlenmiştir" bilgisini verdi.

Programdan faydalanarak Türkiye`de eğitim görmek isteyen öğrenciler için başvurular, 15 Nisan`da sona erecek. Değerlendirmeler, 15 Nisan-1 Mayıs`ta, mülakatların da 15 Mayıs-15 Haziran`da gerçekleştirilecek. Sonuçlarsa 15-30 Haziran`da duyurulacak.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 01:25 02-03-2016