"Anaokulu yaşı, sağlıklı beslenme yaşı"

Çocuk beslenmesinde ciddi bir karar alan ve menülerinin büyük bir bölümünü organik gıdalara ayıran Özel Kaplumbağa Anaokulu Kurucusu ve Eğitim Koordinatörü Mehtap Kasapbaşoğlu, bu öncü yaklaşımı ve sağlıklı beslenmeyle ilgili hedefleriyle pek çok ailenin ve uzmanın ilgisini çekti...

Aynı zamanda Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu ve Okul Öncesi Komisyon Üyesi de olan Mehtap Kasapbaşoğlu ile orvital.com.tr ekibinin bu konuda yaptığı önemli bir sohbeti sitemizin izleyenlerine de ulaştıralım istedik... İşte haberden önemli bölümler;

Finlandiya anaokullarını ve okul öncesi eğitim kurumlarını içine alan ve Helsinki Foodism adıyla anılan bir organik beslenme inisiyatifi geliştirmiş durumda. Bu inisiyatif doğrultusunda 2015 yılından itibaren anaokullarına ve okul öncesi kurumlara giren yiyeceklerin %50’sinin organik olması zorunluluğu getirildi. Bu yaklaşımın Türkiye’deki ilk temsilcisi ise Özel Kaplumbağa Anaokulu oldu. Menüsüne organik tavuk, yumurta, makarna ve bakliyatı dahil eden Kaplumbağa Anaokulu, 2002  yılından bu yana, çocuklara eğitim hayatları süresince mutlu, başarılı ve sağlıklı olmaları için destek veriyor. Okul yönetimi sağlıklı bir neslin gelişmesi için çocukların  anaokulundan sağlıklı beslenmeye başlaması gerektiğine inanıyor.

Türkiye’nin organik beslenmede Finlandiya’yı örnek alması gerektiğine vurgu yapan Orvital Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan “Organik beslenmeye dolayısıyla çocuk sağlığına yatırım yapan Özel Kaplumbağa Anaokulu organik bilinci yayma konusundaki çabalarından ötürü teşekkür ederiz.  Biz organik beslenmeye geçmek istiyoruz diyen okullara her türlü desteği vermeye hazırız. Anaokulu yaşı sağlıklı beslenme açısından çok önemli. Bugün katlanarak artan obez çocuklardan söz ediyorsak, hormonlu besinlerden, katkı maddelerinden uzak durmalı kısacası sağlıksız beslenmeyi masaya yatırmalıyız. Organik makarna, yumurtada kuruşlarla ifade edilen fiyat farkı artık organik gıdanın önünde bir engel değil. Organik her geçen gün daha fazla bilinç daha az bütçe meselesi olacak”  diyor.

Mehtap Hanım, çocukları hedef alan çok zor bir işiniz var. Bu alandaki girişimcilik öykünüz nasıl başladı?

Kaplumbağa Anaokulu 2002 yılında Çengelköy’de kuruldu. Bundan yaklaşık 15 sene önce bu yola çıktığımda henüz 27 yaşındaydım. İsteğim bölgede sadece ve sadece okul öncesi dönem çocukları için onların ve ailelerinin  ilgi ihtiyaçlarına yönelik, ticari kaygılar taşımayan, güven, sevgi, sabır duyguları ile çevrelenmiş  aile sıcaklığında bir kurum açmaktı. Konu çocuklar ve onların eğitimi olunca hata yapma ya da onların üzerinde deneme şansınız olmuyor zira. Öyle bir hamur ki onlar bir kere şekil verdiğimizde donuyor ve değiştirmeye kalktığımızda da kırılıyor. Asla geriye saramayacağımız bir kayıt sürecinde ve her şey hızla devam ediyor.

Çalışan annenin kaliteli zaman geçirmesindeki engel “yemek saatleri”

Bu süreç devam ederken yaklaşık beşinci yılda ilk oğlum Deniz doğdu ve 2 yıl sonra da ikizlerim Ege ve Güney dünyaya geldi. Onların doğmaları ile benim için her şey farklılaştı. Önce tek çocuklu bir anne olarak sonrada çok çocuklu bir anne olarak işimi yapmaya başladım ve anne olarak özellikle çalışan bir anne olarak çocuk yetiştirmenin zorlukları hakkında velilerime karşı bakış açım değişti.  Çalışan anne olunca özellikle çocuklarınızla geçireceğiniz zaman kısıtlı olduğundan  daha bir önemli oluyor. Her zaman söylediğimiz kaliteli zamanı geçirmeye çalışırken bu kaliteyi yakalamaya belki de en büyük engel yemek saatleri olduğunu fark ettim.

“Sağlıklı beslenme alışkanlığını aileler de kazanmalı”

2-6 yaş aralığında çocukların ne kadar da inatçı olduklarını ve onlara yemek yedirmenin özellikle sağlıklı gıdalar yedirmenin ne denli zor olduğunu yaşayarak öğrendim.  Bu yaşadıklarımla  okulumuzda çıkan menünün sağlıklı besinlerden oluşması daha da bir  önem kazandı. Sadece çocukların menülerinin sağlıklı besinlerden oluşması da yetmiyordu aslında. Bu bilinci onlara ve ailelere de kazandırmalıydım.Temel yaklaşım; “engellemek değil bilinçlendirmek” olmalı.

Haberin ve sohbetin tamamı için; http://www.sondakika.com/haber/haber-ozel-kaplumbaga-anaokulu-organik-beslenmeye-gecti-8170276/

 

 


 

Eklenme Tarihi: 21:47 21-02-2016