“Yaşanılabilir bir dünya için tek çare eğitim”

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, “Savaşları, terörü yok etmek istiyorsak, insanlar ölmesin, canlı bombalar olmasın istiyorsak, sadece Ankara ya da Sultanahmet değil New York’ta, Paris’te, dünyanın her köşesinde güvenli ve yaşanılabilir olsun istiyorsak tek çarenin eğitim ve okul olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

 

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin düzenlediği 15. Geleneksel Eğitim Sempozyumu bugün başladı.

Sempozyum açılışında konuşan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, özel okullara verilen destek ve teşviklerin sonucu olarak özel okullaşma oranlarında yüzde 100 artış yaşandığını söyledi. Gülan, dünyadaki en son gelişmelerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da takip edildiğini ve sisteme entegre edildiğini belirterek, kanun ve yönetmeliklerde yapılması düşünülen değişikliklerle özel okulculuğun önünün açılması ve gelişmiş ülkelerdeki özel okullaşma oranlarının yakalanmasının mümkün göründüğünü ifade etti.

Gülan bu yıl 15’incisini düzenledikleri eğitim sempozyumunda önceki yıllarda eğitim konusunun derinlemesine incelendiğini bu yıl ise eğitim ve okul konusunun geneline bakma kararı aldıklarını belirtti. Gülan, bu yıl eğitim ve okul başlığını seçmelerinin 3 nedeni olduğunu söyleyerek o nedenleri şöyle sıraladı;

Birinci neden ülkemizde nüfus artışına paralel olarak okullaşma ihtiyacının sürmesi ve eğitim alanındaki yeniliklerin takip edilmesi gerekliliğidir. Özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik kalkınmanın yanında özel okullara verilen destek ve teşviklerin sonucu olarak özel okullaşma oranlarında yüzde 100 artış yaşanmıştır. Dünyadaki en son gelişmeler Bakanlığımızca takip edilmekte ve sistemimize entegre edilmektedir. Kanun ve yönetmeliklerimizde yapılması düşünülen değişiklerle özel okulculuğun önünün daha da açılması ve gelişmiş ülkelerde ki özel okullaşma oranlarının yakalanması mümkün görülmektedir.

İkinci neden özellikle son 25 yılda teknoloji ve iletişimde yaşanan köklü değişimin eğitim ve öğretime etkileridir. Teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak çok daha iyi öğretim yapmak, bilgiye ulaşmak, dünya ile iletişime geçmek, geniş kitlelerle ortak çalışmalar yapmak mümkündür.

Sosyal ve duygusal eğitim vurgusu

Ancak önemli olan bilgiye ulaşmak ya da insanlarla işteşime geçmekten daha çok bilginin nasıl kullanıldığı ve dünyadaki tüm insanlarla nasıl iletişime geçildiğidir. Yani önemli olan eğitimdir. Birebir, görerek, duyarak, hissederek, deneyerek, eğitim yapmaktır. Değerler eğitimi yapmaktır. Sosyal ve duygusal eğitime önem vermektir.

Yaşanılabilir bir dünya için tek çare eğitim

Gülan, 15’incisini düzenledikleri eğitim sempozyumunda dünya genelinde kaliteli eğitim alamayan hatta okul dahi göremeyen çocuklar için ne yapılabilir konusunu da el almak için birçok ülkenin eğitim bakanını davet ettiklerini ancak bunun mümkün olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı;

Üçüncü nedenimiz ise bir sivil toplum kuruluşu olarak, biz daha iyi eğitim ve daha iyi okul ararken dünya genelinde kaliteli eğitim alamayan hatta okul dahi göremeyen çocuklar için ne yapılabilir diye gayret göstermekti. Bu amaçla aylar öncesinden birçok ülkenin eğitim bakanını davet ettik. Ancak bu mümkün olmadı. Dünya ülkeleri, eğitim alamayan ya da okula sahip olamayan diğer çocukların yanında ülkemizde misafir olan 400 bin Suriyeli yavrumuz için neler düşünüyor, bu çocuklar nasıl daha iyi bir eğitime ve okula kavuşturulabilir diye konuşmak isterdik. Ülke olarak imkanlarımızı zorluyoruz ama bu çocukların da kaliteli eğitime ve okula ihtiyaçları var. Dünya liderlerinin, sadece hepimizin içini parçalayan çocuk ölümlerinde kısa bir süreliğine ortaya çıkmaları yeterli olmuyor. Bu çocukların geleceklerinin ve eğitimlerin planlanması gerekli.

Savaşları, terörü yok etmek istiyorsak, insanlar ölmesin, canlı bombalar olmasın istiyorsak, sadece Ankara ya da Sultanahmet değil New York’ta, Paris’te, dünyanın her köşesinde güvenli ve yaşanılabilir olsun istiyorsak tek çarenin eğitim ve okul olduğu unutulmamalıdır.

 

 


 

Eklenme Tarihi: 14:03 28-01-2016